Obesity News

Poradna 2015/2

Redakce

Jsem 2 týdny po operaci kolene, při níž mi vyměňovali kloub. Jsem v pásmu mírné obezity (celý život mám BMI kolem 31–32) a bojím se, že nyní po operaci, kdy nemohu běhat a hýbat se jako normálně, přiberu. Mám k tomu sklony. Snažím se dodržovat racionální jídelníček, ale to nestačí. Můžete mi prosím poradit, jaký pohyb bych mohla nyní provozovat, než se zase postavím na operované koleno (bez berlí)? Renata Z., 62 let

Odpovídá: Bc. Daniela Hillayová, VŠTJ Medicína Praha

Bc. Daniela Hillayová

Dobrý den paní Renato, ještě chvíli potrvá, než budete moct plně zatížit operované koleno. Nemusíte však úplně věšet hlavu. I při chůzi s berlemi vynaložíte určité množství energie. Nezapomínejte však na nastavení správné výšky holí, abyste si nepřetěžovala oblast ramenních kloubů a krční páteře.

Dva týdny jsou opravdu krátká doba, rozhodně koleno nesmíte přetěžovat a cvičit přes velkou bolest. Pokud nemáte žádné pooperační komplikace, jizva je již plně zhojená a optimálně bez stehů (ty se většinou vyndávají 12. až 14. den po operaci), nemáte výrazně omezený rozsah pohybu v kolenním kloubu a samozřejmě se souhlasem ošetřujícího lékaře, mohla byste pomalu začít jezdit na rotopedu, avšak s minimální zátěží a jenom po krátkou dobu. Je zde důležitá správná výška sedla. Při sedu, když sešlápnete pedál, byste měla mít koleno mírně pokrčené a měla byste cítit celou svoji hmotnost v sedle. Pánev se při jízdě nehýbe.

Raději než rotoped, bych ze začátku preferovala cvičení na lůžku, tzv. kondiční cvičení, kdy dochází k posílení oslabených svalů a celkovému „rozhýbaní“ celé operované dolní končetiny. Některé cviky jste určitě již absolvovala pod dohledem fyzioterapeuta při pobytu v nemocnici. U těchto cviků je důležité dodržovat správné provedení, proto byste měla být vždy přesně instruována odborníkem.

Vhodnou pohybovou aktivitou po těchto typech operací je cvičení ve vodním prostředí a plavání. Podmínkou je však úplné zhojení jizvy. Držím palce a hlavně buďte trpělivá!

Přečteno:  4688×

Vyšlo:  5. 2. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020