Obesity News
Nový projekt: Koutek zdravého životního stylu
Foto: shutterstock.com

Nový projekt: Koutek zdravého životního stylu

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou se obnovuje projekt Koutků životního zdravého životního stylu v lékárnách, který navazuje na první pilotní projekt koutků z roku 2011. Díky podpoře České lékárnické komory se k vám tak mohou dostat materiály, které byste jen těžko získávali. Nejsou sice nikterak vzácné, ale jsou jednoduché, levné a pro obchodníky tudíž nezajímavé.

K ČEMU KOUTKY SLOUŽÍ?

Koutky slouží především jako místo, kde získáte informace o snižování hmotnosti, respektive o zásadách zdravého životního stylu. Dostanete zde i Obesity NEWS, zápisníčky jídelníčků, brožury a letáky – průvodce zdravým životním stylem i s rámcovými jídelníčky a další návody. Předpokládáme, že ve většině koutků bude poskytována i konzultační činnost, kudy se vydat na cestu za zdravějším životem.

Poradenství již v lékárnách vlastně probíhá, například o tom, jak správně užívat léky. Jde tedy „pouze“ o další téma, o němž můžete s lékárníky hovořit.

KDE KOUTKY HLEDAT?

Koutky zpočátku najdete v lékárnách, rekondičních centrech VŠTJ Medicína Praha, později předpokládáme jejich rozšíření do ambulancí a některých fitness center. Seznam koutků i s kontakty a jejich činností najdete na stránkách www.koutekzdravi.net, kde můžou zájemci o jeho zřízení vyplnit registrační formulář.

K ČEMU KOUTKY, KDYŽ EXISTUJE INTERNET?

Na internet může kdokoli „pověsit“ cokoli, a to včetně zcela mylných a nebezpečných údajů. Rozeznat ty správné a korektní informace je pro laika velmi obtížné. Lékárny jsou zdravotnická zařízení, a proto zde poskytnuté rady by měly být správné po odborné stránce. Lékárník může také vysvětlit, jak přizpůsobit dietu při užívání konkrétních léků, aby nedošlo ke snížení účinnosti léčivého přípravku, nebo k jeho nežádoucím účinkům. Příkladem může být spotřeba velkého množství zeleniny, které může ovlivnit účinky některých léků proti srážení krve.

Mnozí lékárníci absolvovali garantovaný kurz obezitologie pod záštitou České obezitologické společnosti. V tom případě bude v lékárně logo (viz obrázek vpravo). Seznam lékáren a lékárníků, které poradenství pro obézní pacienty nabízejí, najdete na webu České lékárnické komory: www.lekarnici.cz.

NEBOJTE SE ZEPTAT

Často se bojíme jak v obchodě, tak v lékárně zeptat. Vězte však, že za tárou lékárny stojí odborník, který vám může skutečně poradit. Nejste-li si jisti, zda konkrétní léky můžete kombinovat, ptejte se svého lékárníka. Orientace v množství léků se stejnou účinnou látkou a jiným obchodním názvem je velmi složitá. Může se stát, že vám lékárník vydá léčivý přípravek jiného názvu, než vám předepsal lékař. Musí se však jednat o přípravek se stejným obsahem totožné účinné látky. Důvodem pro tuto záměnu bývá nižší cena a nižší doplatek. Napíše-li lékař na recept, že záměna nesmí být provedena, musí lékárna vydat lék toho názvu, který lékař předepsal.

Je velmi užitečné a důležité, abyste znali přesně názvy všech léků, které právě užíváte (nebo je měli napsané na kartičce, či v mobilu) a sdělili je jak všem lékařům (praktickému, obezitologovi, diabetologovi apod.) i lékárníkovi. Často se totiž stává, že pacient užívá omylem dva léky se stejnou účinnou látkou, čemuž může lékárník velmi snadno zabránit, když zkontroluje váš seznam.

MÁ PRAVDU LÉKAŘ, NEBO LÉKÁRNÍK?

Občas se setkávám se stesky pacientů, že lékař a lékárník doporučují každý něco jiného. Většinou by tvrzení lékařů a lékárníků měla být velmi podobná. Pokud si nejste jisti, že se rady lékárníka shodují s doporučením lékaře, konzultujte radu lékárníka s ošetřujícím lékařem.

Nečekejte, že za vás koutek vše vyřeší. Může vám pomoci najít další informační zdroje k tomu, abyste si dokázali představit změny, které musíte provést, abyste se dobrali ke zdárnému konci, nejčastěji tedy ke snížení hmotnosti.

Přečteno:  4162×

Vyšlo:  5. 2. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020