Obesity News
Jak o Vánocích na cukrovku?
Foto: shutterstock.com

Jak o Vánocích na cukrovku?

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Měřit se, měřit se, měřit se. Nebojte se změřit glykémii i po chybě nebo po hodování na návštěvě. Přece to, že neuvidíte špatný výsledek, cukrovku nezlepší. Alespoň budete vědět, jak váš organismus reaguje například na přípitek sklenkou alkoholu, na smaženého kapra s troškou bramborového salátu a kousek vánočního cukroví.

K Vánocům patří i mísy s ovocem: mandarinkami, pomeranči nebo banány. Změřte si tedy glykémii před tím, než sníte sladký pomeranč a po chvíli (nejdříve však po 30 minutách) měření opakujte. Možná pak budete překvapeni, že po tučném a relativně sladkém zákusku se nemusí hladina cukru zvýšit tak významně jako po sladkém ovoci či nápojích. To ovšem neznamená, že se můžete přejídat tučnými pokrmy, které v první fázi hladinu cukru tolik nezvyšují. Vyšší příjem tuku totiž vede ke zvýšení hmotnosti a zhoršení citlivosti na vlastní nebo i dodávaný inzulín, a tak dochází ke zhoršování cukrovky.

Pozor na hypoglykémii při delší procházce. Zvláště diabetici 1. typu při chůzi ve větší zimě mohou zažít i těžší hypoglykémii. Nesmíte zapomenout, že pohyb v zimě je energeticky náročnější a vede tak k většímu poklesu glykémie.

Opatrní musí být i lidé se srdečním onemocněním (s ischemickou chorobou srdeční), protože pohyb v chladu může vyvolat bolesti na hrudi, tzv. anginu pectoris. K bolesti dochází při zvýšeném nároku srdečního svalu na kyslík, kterého se zúženými tepnami do srdečního svalu dostává méně, než je zapotřebí. POZOR! Diabetici s neuropatií nemusí cítit bolest, prvním příznakem srdeční příhody může být nepříjemná dušnost s divnými pocity či nevolnost. Lidé s ischemickou chorobou srdeční by při nižších venkovních teplotách měli cvičit v místnostech, ale neměli by ihned po cvičení ještě rozehřátí odcházet ven do zimy. Pokud se objeví bolest na hrudi, dušnost a/nebo nevolnost při přechodu z tepla do chladna, je nutné kontaktovat lékaře.

ZÁSADA ČÍSLO JEDNA: VÁNOCE JSOU PRO RADOST, NIKOLI PRO STRES!

Stres velmi často vede ke zhoršení cukrovky! To se sice hezky doporučuje, ale hůře plní. Nezapomeňte, že jedním z nejsilnějších protistresových léků je pohyb a zvláště chůze s holemi. Pokud chcete proti stresu účinně bojovat, začněte již dnes po přečtení tohoto článku. Přijdete-li v prvních dvou týdnech v lednu do jednoho z našich rekondičních center – www.vstj.cz, dostanete k úvodním dvěma hodinám zdarma další hodinu cvičení zdarma.

Přečteno:  3344×

Vyšlo:  18. 12. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2019