Obesity News
Okénko lékárníka
Foto: shutterstock.com

Okénko lékárníka

Mgr. Martina Urbánková

I když jsem úspěšně zredukovala hmotnost o 30 kg, nepřestala mne pálit žáha, zejména když si výjimečně dopřeji něco pečeného nebo smaženého (někdy stačí i hranolky bez tuku v troubě) nebo po kynutém těstě. Bez alespoň malého kousku vánočky si svátky nedovedu představit. Je nějaký lék, který bych si mohla koupit, abych o svátcích netrpěla? (Ivana K., Olomouc)

Dnes odpovídá: Mgr. Martina Urbánková

Mgr. Martina Urbánková

Nadváha je pouze jeden z možných rizikových faktorů pálení žáhy. Pokud redukce hmotnosti nepomohla ke zmírnění těchto projevů, je vhodné zvážit i další možné příčiny. Pálení žáhy často způsobuje nezdravý životní styl.

Před užitím jakýchkoliv léků na pálení žáhy se doporučuje vyzkoušet režimová opatření. Doporučené jsou menší porce jídla častěji během dne. Dále omezení mastných a špatně stravitelných jídel, a to převážně večer. Také se doporučuje omezit jídla a nápoje, která podporují tvorbu žaludečních šťáv, jedná se o kořeněná jídla, kávu a alkohol. Do jídelníčku se doporučuje zahrnout hodně ovoce a zeleniny, které obsahují velké množství vlákniny. Je vhodné spát s hlavou ve zvýšené poloze a neodpočívat po jídle vleže.

Pálení žáhy se často vyskytuje jako vedlejší nežádoucí účinek některých pravidelně užívaných léků. Další příčinou může být dlouhodobý stres, jehož vlivem dochází ke stažení žaludku a úniku žaludečních šťáv do jícnu. V první řadě je vhodné pátrat po příčině problému, aby se mohla nastavit optimální léčba. Pokud se objeví pálení žáhy jen v ojedinělých případech po dietní chybě, jsou v lékárně volně dostupné léky na neutralizaci žaludečních kyselin. Tyto léky slouží na rychlou úlevu a užívají se jen v případě potřeby, nikoliv preventivně. Do této skupiny můžeme zařadit přípravky v podobě žvýkacích tablet, sirupu nebo třeba suspenze, jako jsou například Gaviscon, Anacid, Rennie, Tums či Maalox.

Druhou skupinou léků jsou přípravky, které slouží k pravidelnému užívání při opakujících se problémech a pomáhají proti pálení žáhy mechanismem snížení tvorby žaludečních kyselin. Do této skupiny léků patří například přípravky Helicid, Ortanol, Pantoloc control, Nolpaza, Loseprazol a Ranisan.

Alphega lékárna

Přečteno:  4601×

Vyšlo:  18. 12. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2019