Obesity News
Jak zvládnout hypoglykémii?

Jak zvládnout hypoglykémii?

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Hypoglykémie je stav, kdy dochází k neadekvátnímu snížení hladiny cukru v krvi – většinou se udává pod 3,3 mmol/l – a to může být doprovázeno příznaky různé intenzity. Hypoglykémie vzniká jen vzácně u zdravého člověka, většinou k tomu dochází po dietní chybě.

Příčiny hypoglykémie u diabetiků můžeme rozdělit na čtyři skupiny: Neadekvátně vysoká dávka inzulínu (například při záměně typu inzulínů), nedostatek jídla či jeho vynechání, nezvykle vysoká pohybová aktivita při hypoglykemizující léčbě anebo alkohol. Málokdy je to však jen jedna příčina, většinou se kombinují.

Příznaky jsou vyvolány nejprve stresovou reakcí, tedy vyplavením stresového hormonu – adrenalinu. Dojde tak k podobné reakci jako při akutním stresu, objeví se bušení srdce, bledost, pocení, třes rukou, neklid, pocit úzkosti. Při nedostatku glukózy v krvi se zpomaluje mozková činnost a dlouhodobější či těžší hypoglykémie může vést k bezvědomí a po jisté době i ke smrti. Nedostatek glukózy jako paliva pro mozek se může projevit i změnou chování – zmateností, agresivitou, ale i třeba jen „vlčím“ hladem.

Léčba hypoglykémie spočívá v dodání potřebného množství sacharidů (cukrů). Nejprve se podávají tzv. volné cukry, které se dobře vstřebávají, ale stejně tak dobře mizí z krve do buněk, takže se za několik minut může objevit hypoglykémie znovu. Proto po dodání těchto „rychlých“ sacharidů by měla následovat potravina s tzv. nízkým glykemickým indexem, po jejíž konzumaci dochází k postupnému uvolňování cukru (v průběhu minut či spíše desítek minut), což umožní stabilizaci správné hladiny glykémie.

Vzácně se může hypoglykémie objevit i u štíhlých lidí, kteří před sportovní aktivitou konzumují potravinu s velkým obsahem volných cukrů. To vede k vyplavení většího množství inzulínu, po úniku glukózy do buněk tak zůstává v krvi vysoká hladina inzulínu, která může způsobit hypoglykémii se všemi symptomy (studený pot, bledost, třes a hlad). Většinou však vlastní kontraregulační mechanismy zapůsobí tak rychle, že se glykémie vrací k normě. Další pohybová aktivita by měla být jen mírné intenzity. Následná únava je vždy doprovodným jevem každé hypoglykémie.

Přečteno:  4843×

Vyšlo:  6. 11. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2019