Obesity News
Jdeme proti cukrovce
Foto: shutterstock.com

Jdeme proti cukrovce

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Chůze je efektivní a stále podceňovanou pohybovou aktivitou, která může být účinnou léčbou i prevencí především pro diabetiky 2. typu s nadváhou nebo obezitou.

Chodit vlastně umíme a můžeme téměř všichni. Chůze vyžaduje mnohem menší nároky na udržení rovnováhy než často doporučovaná jízda na kole. Na rozdíl od běhu je při chůzi neustále jedna končetina v kontaktu se zemí, tudíž dochází k plynulému přenášení hmotnosti, a tím k šetření velkých nosných kloubů.

CHŮZE A ZMĚNA HMOTNOSTI?

O hmotnosti, respektive její změně rozhoduje převážně energetický příjem – tedy dieta. Pokud dodržiujeme jen mírně redukční režim, který se neliší se od diabetické diety pro nemocné s 2. typem diabetu, pak právě pohybová aktivita rozhodne o tom, jak dlouho bude dieta efektivní. Množství energie, kterou při chůzi „spálíme“, záleží i na hmotnosti, kterou „vláčíme“ po světě, i vzdálenosti, kterou na výletě či pouhé procházce urazíme. Roli hraje i charakter terénu, zejména převýšení, které překonáme, a dokonce i teplota a vlhkost vzduchu, případně i vítr.

Avšak pro celkovou spotřebu energie není tak důležitá okamžitá rychlost, jako skutečná dráha, kterou překonáme. Rozdíl, zda jdeme pozvolným tempem, nebo rychle či dokonce běžíme je v tom, jaký substrát z vlastního těla použijeme pro hrazení energie. Zatímco při pomalé, respektive středně intenzivní chůzi jsou převážně jako energetický zdroj využívány tuky, tak při vysoce intenzivní chůzi nebo běhu to jsou převážně sacharidy (cukry). Chybějící zásobní cukr (glykogen) ve svalech je pak doplněn jídlem po pohybové aktivitě, které si dopřejeme v důsledku pocitu hladu, jenž následuje po intenzivním pohybu. Po středně intenzivní pohybové aktivitě je hlad významně menší. I to je důvodem, proč se doporučuje nižší intenzita pohybové aktivity.

JAK RYCHLE SE MÁME POHYBOVAT?

Neexistuje žádné číslo, respektive rychlost, která je ideální pro chůzi či pohybovou aktivitu. Rychlost chůze je dána délkou kroku a jeho frekvencí. Běžná délka kroku je mezi 50–75 cm v závislosti na délce postavy. „Normální“ chůze má frekvenci dva kroky za vteřinu. I z toho vyplývá, že normální „rychlost“ může být od 3,6 km/hod. pro malého člověka až po 5 km/hod. pro člověka vysokého. Na druhou stranu rychlost tři kroky za vteřinu vede ke zkrácení kroku o to více, čím menší je naše zdatnost, a toto tempo se dá navíc vydržet jen krátkodobě.

Subjektivní pocit, podle něhož se lze nejlépe orientovat, je dán především frekvencí kroků, hmotností a zdatností, tedy tolerancí zátěže. Začínat bychom měli chůzí po rovině, poté zkusit nordic walking s holemi a následně se vydat i do mírně zvlněného až kopcovitého terénu. Hned v počátku se nemusíme hnát, abychom zvládli doporučovaných 10 000 kroků za den, bohatě stačí každý týden zvyšovat denní průměr o 10 % z jakéhokoli počátku.

POZOR NA OBUV!

Diabetici by měli věnovat zvýšenou pozornost obuvi, ve které se na túru vydají. Musí být pohodlná, nesmí tlačit a musí mít dostatečně měkkou podrážku. Volbou správných bot předejdete mnoha problémům: otlakům a poraněním, která mohou být pro nemocné cukrovkou příčinou velmi nepříjemných, ale především nebezpečných komplikací. Po každé větší „procházce“ je nutné ihned a pak druhý den kontrolovat nohy, zvláště trpíte-li tzv. neuropatií, respektive zvýšeným rizikem syndromu diabetické nohy. Mění-li se zabarvení kůže nebo objeví-li se dokonce kožní defekt, neváhejte a okamžitě vyhledejte svého diabetologa, případně i praktického lékaře, a do té doby končetinu šetřete, jak jen můžete.

POZOR NA HYPOGLYKÉMIE

E-on

Hypoglykémie po dlouhém výletu, byť s nízkou intenzitou, jsou časté. A to zejména po delším výletu diabetiků 1. typu, kdy se sčítá několik hypoglykemizujících faktorů. Hypoglykémie se však může objevit i při náhlé změně počasí, kdy organismus spotřebuje hodně energie na termogenezi, tedy zajištění tepla. Proto je nutné se před každým výletem dostatečně obléknout a mít velkou zásobu sacharidů, nejen tzv. rychlých ale i pomalých cukrů s nižším glykemickým indexem. Zvláště jsou ohroženi lidé na dlouhodobě působícím inzulínu, s léky povzbuzující sekreci a tvorbu inzulínu a samozřejmě nemocní s inzulínovou pumpou (v případě že rychlost aplikace inzulínu nebyla adekvátně snížena). Prevencí hypoglykémie není jen perfektní příprava, ale především monitoring před, v průběhu a nakonec opakovaně po výletu tak, aby bylo zřejmé, jak se bude glykémie nadále vyvíjet, což umožní předejít hypoglykémii.

Závislost energetické náročnosti chůze (v kJ) na hmotnosti (v kg)

Rychlost/hmotnost505662687480869298
4 km/hod.7698619531 0451 1371 2291 3211 4211 513
4 km/hod.*9451 0531 1701 2791 3961 5051 6221 7311 848
6 km/hod.1 3961 5591 7311 8982 0562 2322 3992 5672 734
6 km/hod.*1 6641 8562 0572 2572 4582 6582 8513 0513 252

* chůze v horském/zvlněném terénu (přibližné údaje)

Přečteno:  5068×

Vyšlo:  6. 11. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020