Obesity News
Mýty a skutečnost v léčbě civilizačních onemocnění – Diabetes mellitus
Foto: shutterstock.com

Mýty a skutečnost v léčbě civilizačních onemocnění – Diabetes mellitus

S cukrovkou se pojí mnoho předsudků, které se tradují mezi nemocnými. Mnoho pacientů také raději vytěsní problém cukrovky z obavy před dietou i pravidelnými kontrolami. Některé nejčastější mýty o cukrovce a její léčbě se pokusíme v následujícím textu vysvětlit. Nejste‑li si jisti, zda to, co si o cukrovce myslíte, je pravda, klidně navštivte akce VZP, kde vám lékaři, nutriční terapeuti a fyzioterapeuti ukážou, že dieta a pohyb nejsou důvody k obavám.

KDYŽ SE CÍTÍM DOBŘE, JSEM ZDRAVÝ.

Tak přesně tohle bohužel u diabetu neplatí. Zvýšené množství krevního cukru na sobě pacienti nemusí pozorovat dokonce i několik let a ani při léčbě již zjištěného diabetu se pacient nemusí cítit nijak špatně. Je to jeden z problémů, se kterým se u cukrovky potýkáme: zvýšený cukr nebolí, pacienti neberou léky, protože mají pocit, že jim nic není a cukrovka mezitím páchá na těle nedozírné škody. Komplikace se vyskytnou až za několik let, a pak jim bohužel už nelze zabránit. Nejdůležitější je proto prevence, včas zachycený a dobře léčený diabetes.

DOKTOR MI DAL PRÁŠKY, TAK JE BUDU BRÁT A O NIC JINÉHO SE NEMUSÍM STARAT.

Velký omyl. Braní léků nebo píchání inzulínu je jenom jedna součást léčby diabetu. Aby vůbec mohly léky nebo inzulín dobře fungovat, je nutné dodržovat základní doporučená opatření, zejména dodržovat dietu a zvýšit podle možností fyzickou aktivitu. Zde platí, že pacient je sám sobě i lékařem. Představa, že léky samy všechno vyřeší, při léčbě cukrovky neplatí. Některé léky budou mít dokonce při nevhodném stravování nebo nedostatku pohybu i významnější nežádoucí účinky, nebo prostě nebudou fungovat.

NECHCI SI PÍCHAT INZULÍN, PROTOŽE JE TO SLOŽITÉ A BOLÍ TO.

Inzulín si dnes bez problémů zvládají píchat miliony pacientů na celém světě, protože je to velmi jednoduché a nebolestivé. Pomůcky pro léčbu inzulínem jsou vyrobeny tak, aby jejich použití zvládli i pacienti s různými omezeními, dávkování inzulínu je snadné. Jehly jsou velmi tenké, krátké a vpich je prakticky nebolestivý – pacienti při podávání inzulínu většinou cítí jen mírný tlak. Léčba inzulínem se dá ušít každému pacientovi doslova na míru.

TOMU, CO MI DOKTOR ŘEKL, MOC NEROZUMÍM, ALE SNAD TO NĚJAK ZVLÁDNU.

Pacient je sám velmi důležitou součástí léčebného procesu při zvládání cukrovky. Tomu, co dělá, by měl rozumět. Pokud si není něčím jistý, vždy by se měl zeptat a lékař nebo jiný zdravotník (sestra, edukátor, nutriční terapeut) by mu měli vše důkladně vysvětlit. Klidně i několikrát! Pouze dobře poučený a vyškolený pacient bude mít nejlepší předpoklady ke zvládnutí diabetu.

UŽ MĚ TA MOJE CUKROVKA NEBAVÍ, VYKAŠLU SE NA TO, ONO TO NĚJAK DOPADNE.

Víme, jak to dopadne – většinou špatně. Cukrovka je dlouhodobé a prakticky nevyléčitelné onemocnění, které se ale dá docela dobře udržet pod kontrolou a pacienti s ním mohou žít velmi dlouhou dobu kvalitní život. Právě proto, že je boj s cukrovkou dlouhý, mají někteří pacienti pocity vyčerpání, bezmoci a marnosti. Někdy pomůže rozhovor s lékařem, jindy je potřeba důkladněji probrat situaci s psychologem, jindy je možné změnit léčbu, aby byla jednodušší, a někdy pomůže třeba si jen promluvit s někým, kdo má stejné problémy a rozumí vám – například s dalšími pacienty s diabetem při skupinových akcích. Neváhejte se se svými problémy zdravotníkům svěřit, vždy se dá najít řešení.

Přečteno:  4483×

Vyšlo:  2. 10. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2020