Obesity News
Selfmonitoring – vyšetřování moči

Selfmonitoring – vyšetřování moči

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.

Součástí selfmonitoringu je sledování ketonurie, tzn. kontrola přítomnosti ketolátek v moči a glykosurie, tedy kontrola množství cukru v moči. To provádí pacient s pomocí diagnostických proužků.

Do vzorku moči v kelímku ponoří proužek (speciálně určený k vyšetření moči) se dvěma políčky tak, aby byla obě políčka ponořena. Odměří přesně 60 sekund a porovná zbarvení políček s barevnou škálou na obalu. Po uplynutí jedné minuty se políčka dále dobarvují, ale toto zbarvení již není směrodatné. První diagnostický čtvereček nás informuje o přítomnosti ketolátek. Jsou-li v moči přítomny, políčko zfialoví. Za normálních okolností se ketolátky v moči nevyskytují. Pokud se objeví, musíme pomýšlet na nedostatek inzulinu v těle a změřit hladinu cukru v krvi. Nemáme-li k dispozici glukometr nebo proužky na měření cukru v krvi, vyhledáme lékařskou pomoc. Neodkladně navštívíme lékaře v případě, že jsou v moči ketolátky, hladina cukru v krvi je vysoká. Hrozí totiž během několika hodin rozvoj závažné komplikace cukrovky, tzv. ketoacidotického hyperglykemického komatu.

Jsou-li v moči přítomny ketolátky a cukr nikoli, znamená to, že tělo štěpí tuky jako zdroj energie. Stává se to při velké tělesné námaze, při redukčních dietách, u těhotných žen. Diabetici 1. typu léčení inzulínovou pumpou nemají v těle zásobu (depo) inzulinu, mohou proto upadnout do ketózy i bez výrazně zvýšených hladin cukru v krvi.

Druhé políčko se barví do zelena, když je v moči cukr. Výskyt cukru v moči je u diabetika častý. Zneklidnit by nás měla hlavně sytě zelená barva políčka, která upozorňuje na vysokou hladinu cukru v krvi. Podle glykosurie není možné upravovat dávky inzulínu.

Testování moči proužky by měl provádět každý diabetik ve dnech, kdy si neměří hladinu cukru v krvi nebo je-li glykémie vysoká k vyloučení přítomnosti ketolátek. Velmi důležité je sledování výskytu ketolátek v moči u diabetiků léčených inzulínovou pumpou. Tyto proužky plně hradí diabetikům zdravotní pojišťovny.

Přečteno:  5374×

Vyšlo:  4. 7. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Tipy

 
© Aleš Krupička 2007–2020