Obesity News
Monitorování krevního tlaku v denní praxi

Monitorování krevního tlaku v denní praxi

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Měření krevního tlaku v praxi je poměrně složité. Ačkoliv se v ambulancích u lékaře doporučuje minimálně po desetiminutovém klidu, každá minuta čekání většinou klidu nedodá. Naměřené hodnoty jsou tak velmi často vyšší než ve skutečnosti. Jak tedy zjistit krevní tlak v domácích podmínkách? Jednou z možností je měřit si ho na domácím přístroji, který by ale měl mít ověřená měření, při kterých dojde ke shodě s lékařskými přístroji.

Měření krevního tlaku s přenosem do počítače má tu výhodu, že se naměřené hodnoty prakticky ihned objeví v počítači, a jak pacient, tak terapeut má možnost na ně nahlédnout. Počítač automaticky počítá průměry za poslední měření a přehledné grafy (viz obrázek) pak mohou ukázat, v které době jsou hodnoty nejvyšší a zda je daná léčba dostatečná. Pokud chceme přesné měření, můžeme využít i tzv. 24 hodinové monitorování krevního tlaku, což spočívá v tom, že pacient dostane v ambulanci přístroj, který má po celých 24 hodin na sobě a ten pravidelně několikrát za hodinu automaticky měří krevní tlak. Nevýhodou je nutnost mít přístroj po celou dobu na sobě, což je mnohým pacientům zvlášť v noci velmi nepříjemné.

Důsledkem pravidelného měření a sledování krevního tlaku je nejen odhalení nedostatečně léčeného vysokého krevního tlaku, ale současně i lepší resp. pravidelnější užívání léků na vysoký krevní tlak. Pacienti, kteří se pravidelně měří, automaticky berou i pravidelně léky a mají tak lepší výsledky. V systému eVito můžete komunikovat přímo s lékaři, nutričním terapeutem resp. se všemi, kterým dáte ke svému účtu přístup.

eVito

Přečteno:  4633×

Vyšlo:  22. 5. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2020