Obesity News
Okénko lékárníka
Foto: shutterstock.com

Okénko lékárníka

Mgr. Martina Štěpková

Za poslední rok se z mé dvanáctileté dcery stala ženská „krev a mlíko“ a s tím se u ní objevily kožní problémy. Zejména v intimních partiích a na vnitřní straně stehen mívá červené skvrny, někdy až do krve rozmokvané. Připomíná to opruzeniny. Jsou k dostání nějaké přípravky, které by pomohly stav zlepšit, a takové, kterými by se dalo problémům předejít?

V pubertě dochází kromě hormonálních změn i k ukládání tuků do oblasti hýždí, pasu a boků. Tímto zvyšováním objemu přicházejí také různé kožní problémy. Nejvíce problematická místa jsou ty části, které k sobě přiléhají, což bývá nejčastěji pod prsy, v podbřišku, mezi nohama a pod pažemi. V těchto místech se kůže o sebe tře a vznikají opruzeniny – červené, často velmi podrážděné okrsky kůže, které dokážou být velice bolestivé, ošklivé na pohled, ale hlavně jsou vstupní bránou pro různé infekce.

Mgr. Martina Štěpková

Odřeniny či opruzeniny je třeba ošetřovat co nejdříve od doby, kdy se na kůži vyskytnou. Pro mnoho opruzených je nejlepším řešením léčba na přírodní bázi, například rybí tuk v tubě. Rybí mast zklidňuje místa, kde je pokožka opruzená, působí také preventivně a udržuje pokožku hladkou a vláčnou. Pokud již ložiska mokvají, je vhodné aplikovat vysychavé obklady z borové kůry, heřmánku nebo z velmi světlého roztoku hypermanganu, který má i dezinfekční účinky. Dalším lékem na opruzeniny je panthenolová mast, která dokáže i malá nemluvňata nejenom chránit před vznikem opruzenin, ale umí je i účinně vyléčit. Tento přípravek se vyznačuje rychlým hojivým účinkem a díky svému složení je vhodný pro citlivou pokožku (neobsahuje žádné dráždivé látky, jako jsou konzervační přísady, parfémy, dezinfekční látky či barviva).

Zapařená a opruzená místa jsou často extra infikovaná kvasinkami. Teplé, vlhké a vzduchu nedostupné části těla jsou totiž ideálním místem pro náhlé přemnožení kvasinek nebo plísní. V tomto případě se opruzenina léčí jako klasická kožní mykóza a aplikuje se antimykotikum typu clotrimazol.

Prevence spočívá hlavně v dostatečné hygieně. Je vhodné oplachovat kůži po každém větším zapocení i v průběhu dne a aplikovat jemné pudry, které absorbují pot a zabraňují tak zapaření oblastí kůže. Dejte si také pozor na volbu oděvu. Některé neprodyšné látky a nevhodné střihy podporují pocení a dokonce mohou mechanicky dráždit pokožku a vyvolat opruzeniny. Při podezření na rozšíření infekce je samozřejmě nutné navštívit lékaře.

Alphega lékárna

Přečteno:  5417×

Vyšlo:  22. 5. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2020