Obesity News
Okénko lékárníka
Foto: shutterstock.com

Okénko lékárníka

Mgr. Šárka Korbářová

Když vyjdu za hezkého počasí ven, začnou mi pálit a slzet oči. Nepomohou mi ani tmavé brýle. Neexistuje nějaký přípravek, který by tyto obtíže zmírnil?

Slunce může být skutečně škodlivé nejen pro naši kůži, ale také pro oči. Pokud se při pobytu na slunci musíte potýkat s pálením a slzením očí, měli byste zvážit užívání očních kapek, které obsahují zklidňující látky. Většinou jde o tzv. antihistaminika, tedy látky, které se používají i k léčbě alergie. V současné době je k dispozici řada volně prodejných léčivých přípravků, které vaše problémy dokážou zmírnit. Pokud máte podezření, že se ve vašem případě jedná o alergii, určitě je vhodné navštívit praktického lékaře a situaci prokonzultovat nejprve s ním a až následně s lékárníkem. Ačkoli je lékárník schopen poradit, jaké přípravky se ke zmírnění obtíží používají, není radno si s alergií zahrávat a je lepší být pod dohledem lékaře. Pokud je poškození oka závažnější a dojde k zánětu spojivky, lékař obvykle předepíše kapky či mast s obsahem antibiotik nebo kombinací antibiotik a kortikoidů, které působí protizánětlivě.

Kromě užívání léků je možné očím ulevit i jinými způsoby. Doporučuje se například pobyt v temné místnosti, nikoli na přímém světle, a určitě pomohou i studené obklady.

Mgr. Šárka Korbářová

Pálení, řezání a bolestivost mohou být způsobeny i tzv. syndromem suchého oka, kdy dochází k poruše slzného filmu. Kromě výše zmíněných příznaků má pacient také pocit unavených očí, je světloplachý a zaznamenává problémy s pohybem víček – jako by víčka přilnula k povrchu oka. Syndrom suchého oka se může projevovat také zarudnutím očí a lepkavou sekrecí, v důsledku čehož postupně dochází k poškození povrchu očí. U mírnějších forem syndromu se podávají tzv. umělé slzy, které nahrazují chybějící slznou tekutinu. U závažnějších forem se pak používají gely a masti, které se aplikují na noc. Umělé slzy, které jsou v současné době dostupné v lékárnách, obsahují také UV filtr, díky němuž dokážou chránit oko před poškozením od slunce.

Alphega lékárna

Přečteno:  5000×

Vyšlo:  17. 4. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2020