Obesity News
Monitorování glykémie v praxi

Monitorování glykémie v praxi

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Selfmonitoring (vlastní měření a sledování) jednoznačně zlepšuje kompenzaci cukrovky. Je známo, že pravidelné měření ovlivňuje životní styl. Někteří pacienti se však měří jen v době, kdy přepokládají, že mají hodnoty glykémie dobré. To ovšem nemá žádnou cenu, pokud nepoznají, jak jejich organismus reaguje na různá jídla, která běžně jíme – dort o narozeninách, hroznové víno. Ačkoliv nebudou hodnoty dobré, mohou si uvědomit, které potraviny mohou vést ke zhoršení glykémií.

Výhoda evidování glykémií v programu eVito je v tom, že je odkudkoliv k dispozici a kdokoliv se může na výsledky podívat a eventuálně komentovat a poradit. Výhodou těchto programů je, že máte k dispozici glykémie v reálném čase, k tomu dále zápis jídelníčku, a pokud užíváte současně krokoměr, tak i počet kroků v průběhu dne. To umožní dobře analyzovat příčiny zvýšení glykémií a případně upravit léčbu. Samozřejmě je možné analyzovat týdenní průměry apod. Průměry přesto nemusejí vždy charakterizovat přesně cukrovku, je důležité vědět, i zda nejsou přítomny nízké hodnoty glykémie (hypoglykémie), které snižují průměr, ale jsou velmi nebezpečné. Tzv. glykemický profil znamená pravidelné měření před jídlem a dvě hodiny po hlavním jídle. To ovšem nemusí znamenat, že je nutné takto se měřit každý den. Vždy se ptejte svého lékaře, jak často a kdy se máte měřit, aby s výsledky šlo dobře pracovat.

Ukazuje se, že používání jakékoliv aplikace vede k větší odpovědnosti a snaze o zlepšení. Je možné vidět glykémie i několik týdnů zpět a třeba i glykémie typických dnů. Výhodou přenosu dat je i možnost ručně zadávat hodnoty z jiných glukometrů, a mít tak data ze svého glukometru.

Pozor: prakticky nemá smysl zaznamenávat jen hodnoty glykémie bez současného zápisu jídelníčku a sledování pohybové aktivity. Glykémie je zpětný výsledek aktuálního stavu organismu, energetického příjmu a výdeje. Jenom při kvalitním zápisu pak dokážeme odlišit zhoršení kompenzace cukrovky z důvodu například stresové situace, kdy může dojít ke zvýšení glykémie až o několik mmol/l v průběhu pouhých několika hodin. Stejně tak například můžeme pátrat po dalším onemocnění (např. infekci močových cest), vyloučíme-li režimová pochybení.

eVito

Přečteno:  5798×

Vyšlo:  20. 3. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020