V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídal MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., lékař 3. interní kliniky 1. LF UK a předseda VŠTJ MEDICINA PRAHA.
Mám cukrovku už skoro 20 let a potýkám se s kilogramy. Lékař mi doporučil pohyb, jenže to má háček. Právě se mi zahojila „díra“ v noze a můj ošetřující lékař mě varoval, že lidé s tzv. diabetickou nohou jsou ke kožním defektům náchylní. Co mám dělat, abych se mohl hýbat a přitom nepřišel o nohu?
Zdeněk
Odpovídá: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
Jsou-li přítomny komplikace diabetu typu diabetické nohy, je třeba dát velký pozor, aby nedošlo k poškození končetiny či ke vzniku defektu. Nebezpečné jsou již pouhé otlaky, které mohou vzniknout například užíváním nevhodné obuvi nebo působením většího tlaku na chodidla. Z tohoto důvodu se jeví jako nevhodná chůze po dlažbě, po schodech apod. Stejně tak trávení delšího času ve vodě může dojít k rozrušení kůže, která bývá často oslabena, a zavlečení infekce a následně k rozvoji diabetické nohy. Pokud se tedy objeví náhlá změna barvy nebo počínající defekt, ihned navštivte svého diabetologa, věnujte zvýšenou pozornost hygieně a rozhodně končetinu nezatěžujte. Pokud si sami nevíte rady, zda nejste ohroženi syndromem diabetické nohy nebo zda by vám vámi plánované cvičení nemohlo zhoršit zdravotní stav, opět se poraďte s diabetologem nebo edukační sestrou.
Přečteno: 4803×
Vyšlo: 20. 3. 2014
Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)
Poslat článek: e-mailem
Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny