Obesity News
Naše poradna

Naše poradna

Bc. Daniela Hillayová

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídala nutriční terapeutka VŠTJ MEDICINA Praha, o.s.Bc. Daniela Hillayová.

Je mi 55 let a podle ortopedů mám artrózu v levém koleni v důsledku aktivního sportování v mládí. Když jsem přestala sportovat, přibrala jsem, i když se snažím dodržovat racionální jídelníček. Zkrátka pohyb mi chybí. Existuje nějaký druh sportu, který by nezatěžoval kolenní klouby? Jinak jsem zdravá. Děkuji za odpověď.

Daniela

Odpovídá: Bc. Daniela Hillayová

Bc. Daniela Hillayová

Dobrý den, pro snížení hmotnosti je třeba vykonávat pravidelnou pohybovou aktivitu o nízké intenzitě. Při gonartróze (artróze kolenních kloubů) bych vám doporučila jízdu na rotopedu či recumbentu, při které nejsou nosné klouby tolik zatěžované, na rozdíl od cvičení např. na orbitreku. Z venkovních aktivit je vhodný nordic walking. Při správném používání holí totiž dochází k přenášení části váhy těla na paže, čímž se výrazně sníží zatížení dolních končetin. Z dalších aktivit odlehčujících klouby je vhodné cvičení v bazénu či plavání, které ovšem není úplně ideální pro snížení hmotnosti. Můžete se také se svým fyzioterapeutem poradit o využití ortéz či bandáží ke zpevnění kolenního kloubu; optimální by bylo zařadit do pohybového programu rehabilitační cvičení k udržení kloubní pohyblivosti a svalové rovnováhy v oblasti postiženého kolene.

Na Vaše dotazy odpovídají pracovníci VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Přečteno:  5188×

Vyšlo:  20. 2. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020