Obesity News
Obezita a vysoký krevní tlak –  onemocnění, která spolu souvisejí
Foto: shutterstock.com

Obezita a vysoký krevní tlak – onemocnění, která spolu souvisejí

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Obezita je v posledních letech významným problémem nejen v České republice. Podle letošního výzkumu, který byl v rámci projektu „Žij Zdravě“ podpořen Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a proveden agenturou STEM/MARK, trpí v ČR obezitou necelá jedna čtvrtina dospělé populace. Nadváhu má pak další více než jedna třetina dospělé populace. Je již dlouhodobě známo, že obezita souvisí s dalšími onemocněními, například vysokým krevním tlakem, diabetem 2. typu, zvýšenou koncentrací tuků v krvi, ale i kardiovaskulárními onemocněními či dokonce s výskytem některých typů nádorů.

VYSOKÝ KREVNÍ TLAK

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je dnes definován jako opakovaně naměřené hodnoty krevního tlaku vyšší než 140/90 mm Hg. Přibližně jedna třetina pacientů trpí tzv. syndromem bílého pláště. To znamená, že v ordinaci lékaře má pacient pravidelně i o 10–30 mm Hg vyšší hodnotu krevního tlaku než při domácím měření. Jednou z možností ověření je k lékaři přinést tlakoměr, kterým se měříte doma, a zjistit, zda vám ukazuje podobné hodnoty. Pokud v ordinaci ukazuje vyšší krevní tlak než v domácím prostředí a stejný jako u lékaře, je vysoce pravděpodobné, že příčina zvýšení hodnot je způsobena zdravotnickým prostředím. Někdy je krevní tlak nezbytné ověřit 24hodinovým monitorováním, čímž zjistíme, zda je jeho hodnota opravdu zvýšena jen u lékaře, nebo po většinu denní doby, event. ve spánku.

Příčinou vysokého krevního tlaku je většinou genetická predispozice v kombinaci s životním stylem a samozřejmě přítomností dalších onemocnění. U vzácnější formy vysokého krevního tlaku jsou příčiny hormonální (například zvýšená produkce hormonů zvyšujících krevní tlak nebo zúžení cév přivádějících krev do ledvin). Vysoký krevní tlak má skrytá rizika v tom, že ho většinou nevnímáme. Je často podceňován, avšak jeho dlouhodobé neléčení vede k urychlení procesu aterosklerózy s následnými komplikacemi – cévní mozkovou příhodou, infarktem myokardu apod.

MÁTE-LI VYSOKÝ KREVNÍ TLAK V RODINĚ, ZMĚŘTE SI HO!

Máte-li vysoký krevní tlak v rodině (rodiče nebo prarodiče či sourozenci), je určitě vhodné si občas nechat změřit krevní tlak u svého praktického lékaře. V rámci konzultační činnosti nabízejí měření krevního tlaku i některé lékárny. Ovšem zde mohou být hodnoty zvýšeny přítomností dalších osob, zvýšenou fyzickou námahou před měřením apod. Také je důležitý výběr tlakoměru – ne každý tlakoměr je opravdu přesný. Zvláště měření na zápěstí bývá často nepřesné a zatíženo chybou.

ZÁSADY LÉČBY

Dieta

Patří k prvním základním opatřením při nově zjištěném vysokém nebo hraničním krevním tlaku. Základním opatřením je omezení příjmu soli maximálně do 6 g/den. Není bez zajímavosti, že pokud se snižuje spotřeba soli, automaticky se snižuje i množství zkonzumovaného jídla. Sůl (NaCl) totiž přímým mechanismem zvyšuje chuť k jídlu. Jednou z nejúčinnějších metod nefarmakologické léčby vysokého krevního tlaku je redukční dieta s poklesem hmotnosti, ačkoli u některých pacientů ani významný pokles hmotnosti nemusí mít na hodnoty krevního tlaku velký vliv.

Pohyb

Pohybová aktivita je v léčbě vysokého krevního tlaku velmi důležitá. Můžete si například vyzkoušet změřit krevní tlak před třicetiminutovou svižnou procházkou a cca pět minut po ní. Budete velmi překvapeni, že po procházce budete mít krevní tlak stejný nebo nižší. Optimální je chůze, nebo jízda na kole (spíše v rovinatém terénu). Často zakazované posilování může být také vhodné, nicméně důležité je posilovat jednotlivé svalové skupiny s izolovaným zapojováním jednotlivých svalů. Se správným a vhodným posilováním nebo cvičením vám může pomoci fyzioterapeut nebo zkušený instruktor fitness. Pozor!!! Při zvedání těžkých zátěží dochází ke zvýšení krevního tlaku, a tím může dojít k poškozování cévní stěny. Trpíte-li tedy vysokým krevním tlakem, nejprve se poraďte s lékařem.

Farmakoterapie

Samozřejmě máme dnes mnoho léků ke snížení krevního tlaku, které různými mechanismy krevní tlak snižují.

VÍTE ŽE…

  • obézní lidé mají oproti štíhlým lidem více než 5× větší riziko, že budou mít vysoký krevní tlak.
  • vysoký krevní tlak bývá nejčastěji diagnostikován již mezi 40. a 50. rokem (32 %).
  • sportující člověk (bez ohledu na hmotnost) má oproti nesportujícímu 3,5× nižší riziko vysokého krevního tlaku.

Přečteno:  6404×

Vyšlo:  2. 10. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Kardiovaskulární

 
© Aleš Krupička 2007–2020