Obesity News
Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes
Foto: shutterstock.com

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

MVDr. Judita Szakáčová, MVDr. Eva Mičudová

V minulých dílech našeho seriálu o obézních domácích miláčcích jsme si vysvětlili, že i u zvířat je zmnožení tuku chorobou stejně jako u lidí. A zrovna tak jako u jejich majitelů, i u nich může být obezita spojena s dalšími nemocemi, například srdce, ledvin, pohybového ústrojí apod. Přestože může mít obezita u zvířat více příčin, tou nejčastější je překrmování a nedostatek pohybu – stejně jako u jejich dvounohých kamarádů. Ale co s tím? Poradí nám veterinární odbornice z ordinace PET HELP Barrandov.

Více než polovina majitelů obézních zvířat většinou pochopí princip problému a snaží se udělat všechno pro to, aby jejich mazlíček zhubl na ideální hmotnost a vyhnul se tak závažným zdravotním problémům. Existují však i majitelé obézních zvířátek, kteří tento problém buď z nevědomosti, nebo z podcenění jeho závažnosti neřeší a veterinární ordinaci se svým mazlíčkem navštíví až v okamžiku, kdy se objeví první projevy choroby či dokonce závažné onemocnění. Terapie je pak mnohem komplikovanější a náročnější jak co se týče zdravotní stránky, tak co se týče financí i času.

STUD OBEZITU NEVYŘEŠÍ

Častou příčinou prodlení je citlivost problému. Majitel zvířátka problém neřeší, protože se možná za něj stydí, nechce si ho přiznat. Mnohdy to bývá i z důvodu vlastní obezity a pocitů viny za svá kila navíc i za nadbytek tuku u svého mazlíčka. Cítí se provinile, že dopustil, aby byl jeho kamarád takový „cvalík“, a má proto zdravotní obtíže. Nejdůležitější je však tyto pocity překonat a uvědomit si, že je nutné mazlíčkovi pomoci a navštívit veterinární ordinaci.

V ordinaci PET HELP Barrandov vám velice rádi poradíme, jak vzniklou situaci co nejlépe a nejrychleji řešit, jak s obezitou bojovat. U nás se nemusíte obávat toho, že by vám kdokoli z našeho týmu vyčítal, že váš mazlíček trpí menší či větší obezitou, nebo byl kvůli tomu nepříjemný. Naopak se snažíme svým pacientům pomoci a jejich majitelům vše důkladně vysvětlit a se vším poradit.

V HLAVNÍ ROLI MAJITEL

Vždy je však opravdu nutná spolupráce s majitelem, zvířátko to bez jeho pomoci nikdy samo nedokáže. Pouze majitel může učinit první kroky k uzdravení svého mazlíčka – přijde se zvířátkem k veterináři, vybere, pořídí a bude mu podávat to nejvhodnější krmivo, bude ho brát na procházky (pohyb je u obezity opravdu nutný), bude hlídat příjem pamlsků a bude o všem informovat i celou svou rodinu, která se na hubnutí a uzdravení mazlíčka také musí podílet. Jen majitel může důsledně dbát na to, aby mazlíčka nikdo ničím nepřikrmoval. Bez aktivního a důsledného přístupu majitele to zkrátka vůbec nepůjde.

Téměř každý majitel tvrdí, že on a další rodinní pečovatelé nemohou odolat „smutným“ psím očičkům, když pejsek loudí, nemají to srdce mu nedat nic od stolu, pamlsek apod. Avšak s tímto přístupem na sebe problém s obezitou a další zdravotní obtíže bohužel opravdu nenechají dlouho čekat.

HLAVNÍ ZÁSADA: NEPŘIKRMOVAT!

Celý náš tým má také zvířátka a zná ty „smutné“ loudivé oči, ale když poznáte, jaké závažné problémy všemi těmi „pochoutkami“ zvířátku časem způsobíte, určitě ho sami přestanete překrmovat nebo se alespoň budete snažit ho co nejméně rozmazlovat a tím mu vlastně ubližovat na zdraví. Celá záležitost se týká vůle, strachu, starosti a péče o vašeho mazlíčka – vždyť jde skutečně o jeho zdraví, a proto je to tak důležité. Pokud majitelé toto nepochopí a nebudou spolupracovat, může se pak stát, že budou mít smutné oči i oni sami, ale v těchto případech bohužel doslova. Proto nedejte na „smutné“ pohledy mazlíčka, ale stále myslete na to, že jeho zdraví máte především vy ve svých rukou.

Naše rada zní: odepřete svému mazlíčkovi přemíru pochoutek, nevhodnou stravu od stolu, nevhodné krmení a nevhodné dávky a raději ho pravidelně berte na pěkné procházky, do parku, na louku či do lesa; jeho oči budou určitě šťastné a jeho zdraví to rozhodně prospěje. Vždy lze nalézt nejvhodnější řešení, vhodnou stravu, pochoutky, pohyb, aby byl váš mazlíček spokojený. Opravdu nečekejte, až se objeví první zdravotní obtíže, navštivte naši ordinaci a využijte slevové akce (viz níže) na klinické vyšetření, prevenci a odbornou diagnostiku. Velice rádi vám poradíme a pomůžeme vašemu zvířátku, ať už s obezitou, nebo s jiným problémem.

Veterinární ordinace PET HELP Barrandov
Lumiérů 431/7, Praha 5,
tel.: 602 588 988, www.pethelp.cz

Přečteno:  6703×

Vyšlo:  20. 5. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020