Obesity News
Komplexní řešení pro život
Foto: shutterstock.com

Komplexní řešení pro život

Redakce

Obezita, diabetes a hypertenze jdou často ruku v ruce. Svůj podíl na tom má genetika, ale rozhodující je životní styl.

Pan Karel (58 let) se zpočátku zaradoval. Bylo to poprvé po mnoha letech, že váha ukázala nižší hodnotu než při posledním vážení. Sám by takového martyria, jak pravidelné kontroly hmotnosti v duchu nazýval, nebyl schopen, ale spikly se proti němu ženské. V tomto případě šlo o manželku a snachu – lékařku, kterou si nedávno jeho prvorozený syn vzal. „Tatínku, při tvém životním stylu se vnoučat nedožiješ,“ vyhrožovala. Pan Karel byl vždycky urostlý – spíše chlap jako hora. Při výšce 187 cm se „vypracoval“ k hmotnosti 159 kg (BMI 45 kg/m2), což je opravdu závažný stupeň obezity.

Pokles hmotnosti o dva kilogramy hned nahlásil své snaše. „A jde to i bez diety,“ chlubil se. Lékařka si jej však pozvala do ordinace na prohlídku. Před tím se pan Karel lékařům vyhýbal, svou vynikající chuť k jídlu považoval za projev pevného zdraví. Posledních několik měsíců si sice stěžovat na únavu, spavost, častější močení a žízeň, ale to připisoval přibývajícím rokům.

Výsledky vyšetření však byly takové, jaké lze u obézního očekávat – zvýšená koncentrace LDL cholesterolu a triglyceridů a zvýšená glykémie (koncentrace cukru v krvi) – 14 mmol/l. „To je jasná cukrovka. S tím musíme něco udělat. A navíc máš vysoký krevní tlak. To všechno je velmi nebezpečné pro srdíčko a vůbec pro celý organismus,“ sdělila Karlovi snacha nekompromisně.

Pan Karel se zpočátku vztekal, jídlo a pivko bylo jednou z jeho největších životních radostí. Pak si vzpomněl na svého otce, po němž „zdědil tvar těla“. I on v posledních letech svého života ochořel. Na jeho diabetes se přišlo, až když se objevily komplikace, tedy diabetická gangréna. Otci Karla v šedesáti letech amputovali pravou nohu pod kolenem a v pětašedesáti zemřel náhle na srdeční infarkt. Výhled na takovou budoucnost se Karlovi nelíbil a nakonec přistoupil k řešení „jako chlap“. Zvládnutí obezity, diabetu 2. typu, hypertenze a změny krevních tuků vzal jako svůj komplexní životní projekt. Nejtěžší pro něj bylo vzdát se oblíbených lahůdek, na kterých „vyrostl“: tučné tlačenky, uzenin a škvarků, které tak rád zapíjel pivem. S vynecháním sladkostí takový problém neměl.

„Nejtěžší pro mne bylo naučit se správně jíst,“ říkal po půl roce na kontrole v diabetické poradně. „Nestačí jen omezit tuky a cukry, ale je nutné je nahradit do potřebné kalorické hodnoty bílkovinami. Než jsem získal představu, kolik jakých složek má třeba tvaroh nebo šunka a kolik čeho bych měl během dne sníst, abych neměl hlad a abych si neublížil nízkou nebo naopak vysokou glykémií, trvalo mi bádání několik týdnů,“ vysvětloval. Po počáteční dietě glykémie a koncentrace glykovaného hemoglobinu (dlouhodobý ukazatel hodnoty glykémie) trochu klesly. V současnosti přece jen Karel užívá antidiabetika v tabletách, koncentrace cholesterolu a tuků jsou mírně zlepšeny, hypolipidemika zatím neužívá, ale je nutno léky korigovat krevní tlak. Hmotnost se zhruba za rok snížila na 137 kg (BMI 39 kg/m2) a Karel nyní zvažuje, zda nepodstoupí bariatrickou operaci, která by pravděpodobně zlepšila i jeho metabolické parametry a pomohla mu dále se snížením hmotnosti.

Karel se nyní cítí lépe, k racionální stravě přidal i procházky, které jej dříve vyčerpávaly. Pohyb je vhodný jak pro obézní, tak diabetiky, pomáhá i ve snižování krevního tlaku. V současnosti se pan Karel těší na první vnouče a přeje si, aby si je mohl rozmazlovat co nejdéle. Je pro to ochoten leccos učinit.

Přečteno:  6729×

Vyšlo:  18. 4. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Vaše příběhy

 
© Aleš Krupička 2007–2019