Obesity News
Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes
Foto: shutterstock.com

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

V minulém čísle Obesity NEWS veterinární odbornice PET HELP Barrandov upozornily na to, že i domácí zvířátka mohou mít problémy s obezitou, která s sebou i u nich nese závažné zdravotní důsledky. Jaké jsou příčiny obezity u zvířat a jak je poznat?

Téměř vždy je hlavní příčinou přístup majitele, který svému mazlíčkovi „dopřává“, jsou však i jiné příčiny, které mohou k obezitě přispět.

PŘEKRMOVÁNÍ

Neboli příliš vysoké dávky špatně zvoleného energeticky bohatého krmení, kdy má zvíře nadbytek příjmu energie oproti výdeji (nedostatečnému pohybu). Každý jedinec má jiné požadavky na příjem živin, ať jde o mládě, dospělého jedince, březí nebo kojící fenu, pracovního psa, kastráta, seniora, mazlíčka žijícího trvale v bytě nebo zvíře, které je celoročně venku. A dalším problémem je samotné přikrmování od stolu lidskou stravou a velkým množstvím pochoutek.

KASTRACE

Po tomto výkonu dochází k poklesu hormonální činnosti, proto se sníží i výdej energie v těle, a tím i nároky organismu na příjem energie. Každý jedinec je ale individuální a každé zvířátko nemusí po kastraci zákonitě ztloustnout. Proto je po kastraci důležité hlídat hmotnost vašeho mazlíčka a v případě, že zpozorujete nárůst hmotnosti, je vhodné snížit denní dávku potravy o 15–30 % z původní a sledovat, zda mu tato krmná dávka již vyhovuje.

STÁŘÍ

Přibývající roky s sebou přinášejí mnoho změn v těle, opotřebení a sníženou funkci vnitřních orgánů, potíže s pohybovým aparátem, ochabování tělesných funkcí. Starší zvířátko vydává méně energie, jeho trávicí systém se zpomalí, potravu tráví déle, zmenšuje se, nebo naopak výrazně zvyšuje chuť k jídlu. Proto je u starších zvířátek opravdu nutné upravit příjem potravy především podle jeho energetického výdeje a celkového klinického stavu. Nejlepší je zvolit krmivo určené přímo pro zvířata-seniory, nejlépe však pod dozorem veterináře, který provede alespoň klinické vyšetření, popř. i laboratorní vyšetření krve, které se u starších zvířat doporučuje dělat pravidelně i dvakrát do roka, aby se včas zjistily všechny případné zdravotní problémy.

PREDISPOZICE K OBEZITĚ

Často od majitelů slýcháme, že právě toto plemeno je k obezitě náchylné, že s tím nic nenadělají, že to má jejich mazlíček zkrátka v genech. Opravdu to tak není, neexistuje žádné konkrétní plemeno, které by bez zapříčinění člověka samo o sobě obezitou trpělo. Ano, sklon a genetika hrají roli, ale pokud tomu člověk pomáhá, obezita se projeví. Někdy i hodně brzy, třeba již ve štěněcím věku, a potom může tímto problémem trpět zvířátko i celý život.

Vlastně se dá říci, že mezi zástupci každého plemene se dá nalézt nějaký ten „cvalík, otesánek, tlouštík“. Mezi nejčastější plemena se sklonem k obezitě patří především labradoři, kokršpanělé, jezevčíci, baseti, bíglové, u kočiček například britské kočky. Ale najde se i obézní rotvajler, německý ovčák, dalmatin, obyčejná domácí kočička nebo králíček a morče. Opravdu bez „pomoci“ člověka nebude žádné zvířátko samo o sobě obézní jen z genetického potenciálu, člověk je vždy hlavním faktorem způsobujícím obezitu.

LÉKY A ONEMOCNĚNÍ

Když je zvířátko nemocné, má úplně odlišný režim, než když je zdravé. Má méně pohybu a také potřebuje určité léky, které stejně jako u lidí mohou mít nežádoucí účinky. Každá nemoc a příjem léků má vliv na metabolismus a chuť k jídlu vašeho mazlíčka.

JAK POZNÁTE, ŽE MÁ VÁŠ MAZLÍČEK NADVÁHU?

Každé zvířecí plemeno má svůj průměrný standard, jak má být v dospělosti zvíře vysoké, jakou má mít hmotnost, jakou má mít stavbu těla, jak je náročné na péči, ať už na pohyb, srst, jaké jsou zdravotní predispozice plemene apod. Už podle těchto standardů si může každý páníček zjistit, jestli nemá právě jejich mazlíček nadváhu. Zjistíte-li odchylku v hmotnosti od plemenného standardu o více než 15–20 %, jde zcela jistě o nadváhu. U kříženců se porovnává hmotnost podle podobnosti k určitému plemeni, ke kterému můžeme typově křížence zařadit.

Zda je váš mazlíček obézní, poznáte však velice snadno i bez znalosti standardů, a to pouhým okem a hmatem. Sledujte, jaké má tukové zásoby (polštářky) na žebrech a naspodu bříška. Pokud jsou žebra vidět pouhým okem, je zvířátko naopak hubené. Jsou-li žebra snadno hmatatelná a není-li povislé bříško, které by bylo z profilu zakulacené, je-li vidět shora znatelný pas, pak má zvířátko ideální hmotnost. Nejsou-li však žebra ani páteř téměř vůbec hmatatelné a bříško je povislé a zakulacené, trpí váš mazlíček obezitou. Obezitu poznáte na zvířeti i podle jeho pohybu, pokud je jeho chůze houpavá, loudavá, nechce si hrát, běhat nebo dokonce kulhá, je to jasná obezita, která zatěžuje klouby, srdce a další orgány.

V příštím pokračování se budeme zabývat tím, jak obezitu u zvířátek léčit.

Veterinární ordinace PET HELP Barrandov
Lumiérů 431/7, Praha 5,
tel.: 602 588 988, www.pethelp.cz

Přečteno:  6356×

Vyšlo:  18. 4. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020