Obesity News
Naše poradna

Naše poradna

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Bc. Jitka Laštovičková

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídaly nutriční terapeutka VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Laštovičková a MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Prosím Vás o radu při počítání kJ. Začala jsem si zapisovat každý den, co sním a vypiji. Občas doma upeču buchtu či bábovku atp. Jenže u toho nevím, jak mám vypočítat kJ? Vím všechny suroviny, které jsem tam dávala. Ale o kolik se zvýší počet kJ, když je těsto (buchta) upečena po dobu 30 minut na 180 °C v elektrické troubě bez horkého vzduchu? Mohu nějak i vypočítat bílkoviny, tuky, sacharidy (z toho cukry)?

Lucie

Odpovídá: Bc. Jitka Laštovičková

Bc. Jitka Laštovičková

Spočítejte kalorické hodnoty všech surovin, změny při pečení zanedbejte. Zvažte výsledný moučník a pak porci, kterou sníte. Jestliže znáte celkovou energetickou hodnotu, můžete si vypočíst i hodnotu své jedné porce.

Na internetu můžete najít aplikace, které obsahují také údaje o podílu bílkovin, sacharidů a tuků – např. www.kaloricketabulky.cz. Hodnoty můžete nalézt i na stránkách www.zij-zdrave.cz.

Pracuji ve dvanáctihodinových směnách. Jak se mám stravovat na nočních směnách? Asi by bylo nejlepší se nenajíst, ale jsem celou noc v pohybu, a ráno, než jdu spát, tak nevím co bych spořádala.

Ivana

Odpovídá Bc. Jitka Laštovičková

Rozhodně nelze na nočních směnách nejíst, zvláště pokud jste v pohybu. Rozplánujte si stravování podle svého režimu v daném dni – vždy minimálně tři hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) a mezi nimi menší svačiny (např. malá porce ovoce, zelenina, knäckebrot s tvarohovou pomazánkou a zeleninou, jogurt apod.). Cca 2–3 hodiny před ulehnutím po směně byste již měla sníst spíše něco lehčího – opět například jogurt, malou porci ovoce, zeleninu, která pro Vás není těžká apod. Největší chybou obvykle bývá najíst se před ulehnutím. Záleží také na tom, jak složení Vaší stravy vypadá nyní.

Mám obezitu 1. stupně a už pátý rok se snažím shodit nadbytečná kila. Po laparoskopické operaci žlučníku jsem po třech dnech v nemocnici, kdy jsem téměř nejedla, nezapnula v pase kalhoty. Chybělo mi cca 8 cm k zapnutí. Tehdy jsem vážila 82 kg, dnes mám 88 kg. Ani doma se mi nedařilo hubnout, začala jsem chodit minimálně třikrát týdně do posilovny pro ženy, kde je kombinované cvičení na strojích s kardio. Moje hmotnost se pohybovala mezi 82 a 85 kg, ale nějaké centimetry šly dolů, což mě potěšilo. Ostatní cvičenky však shazovaly 10 i více kg. Dočetla jsem se, že příčinou může být i zvýšená hladina homocysteinu. Požádala jsem tady moji obvodní lékařku o jeho vyšetření, ale ta mi sdělila, že se u nás běžně takové vyšetření neprovádí, protože je moc složité a drahé. Zajímalo by mě, kolik toto vyšetření stojí a zda ho případně proplácí i VZP.

Marie

Odpovídá MUDr. Martin Matoulek, Ph.D..

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Homocystein určitě za Vaše problémy nemůže. A skutečně není důvod, proč ho zjišťovat. Obvod pasu po laparoskopické operaci je dán plynem, který se musí dostat do dutiny břišní, aby mohli lékaři operovat. Určitě však má smysl orientačně spočítat energetický příjem a výdej vašich aktivit. Pak teprve je možné diskutovat o dalším postupu. Většinou však při podrobné analýze dojdete ke správnému výsledku.

Žij zdravě

Více dotazů najdete na www.zijzdrave.cz.

Přečteno:  6371×

Vyšlo:  28. 3. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020