Obesity News
Zimní turistika na sněžnicích

Zimní turistika na sněžnicích

Bc. Daniela Popelková

S příchodem zimy u mnohých z nás ubývá pohybové aktivity. Pochopitelně, mrazivé počasí ven zrovna netáhne. Když už si najdeme 2 hodiny týdně na fitko, můžeme mluvit o zázraku. Přitom zimní období skýtá celou řadu radovánek. Pojďme se podívat na jednu z nich, krásnou a u nás zatím málo rozšířenou. Zdraví, pohyb, mnoho zábavy a nezapomenutelné pohledy na zasněženou krajinu, to vše skýtá turistika na sněžnicích.

Výhodou zimní turistiky na sněžnicích je, že ji lze provozovat i na neupravených trasách. Dává nám tedy možnost pohybovat se svobodně terénem. Je vhodná pro všechny věkové kategorie. Délku i náročnost chůze si můžeme zvolit podle našich možností a aktuálního fyzického stavu.

Jaký zvolit správný postup?

Chůze na sněžnicích vychází ze základní chůze. Dnešní sněžnice jsou konstruovány s volnou patou a tak není třeba sněžnici zvedat nad zem, ale pouze lehce sunout po sněhu vpřed podobně jako při chůzi na běžkách. Použití holí umožňuje rovnoměrné roznesení váhy na všechny čtyři končetiny. Pokud technicky zvládáte základní chůzi v mírném terénu, začněte postupně testovat svojí fyzickou zdatnost a vytrvalost na náročnějších tratích. Začínejte s kratšími procházkami v délce kolem jedné hodiny a postupně po malých dávkách přidávejte. Zařazujte i výstupy do kopce. Pokud se cítíte dobře a nepociťujete výraznou únavu, můžete si troufnout i na výlet v horách. V našich horských střediscích máte možnost organizovaných výletů s průvodci. Alespoň při prvních výpravách je vhodné jejich služeb využít.

Co si určitě vzít s sebou

  • Sněžnice – pořídíme je v obchodech pro turistiku a horolezectví. Cena nových se pohybuje od 2 200 do 6 000 korun. Při jejich výběru si určitě nechte poradit od odborného personálu. V každém případě si dejte pozor na nosnost sněžnic (většina má do 120 kg).
  • Hole – výhodnější jsou teleskopické, které umožňují individuální nastavení. Využít můžete i holí pro nordic walking. Cena holí se pohybuje v rozmezí od 300 do 2000 korun.
  • Zimní turistické pohorky – především by měly být pohodlné. Volte pevné kotníkové boty s kvalitní podrážkou. Vyzkoušejte, zda dobře sedí ve vázání na sněžnici. Pozor na dlouhé výlety v nových, ještě nenošených botách. Puchýře a otlačeniny by mohly procházky značně znepříjemnit.
  • Turistický batoh – vybírejte tak, aby se vám pohodlně nosil na zádech i po delší dobu. Na jednodenní výlety postačí batoh do 20 l. Pokud nevlastníte batoh z nepromokavého materiálu, pořiďte si speciální pláštěnku, kterou jednoduše přes batoh přetáhnete.
  • Funkční sportovní oblečení – je již nedílnou součástí každé sportovní aktivity. V zimně jeho vlastnosti oceníme ještě více. Na delší výlet přibalte ještě další vrstvu oděvu pro případ náhlé změny počasí.
  • Rukavice – užitečné mít i náhradní pro případ namočení nebo propocení.
  • Chraňte před mrazem hlavu, krk i oči – vhodné jsou brýle s čirým, oranžovým nebo tmavým sklem podle aktuálního počasí.

Přečteno:  6404×

Vyšlo:  21. 12. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2019