Obesity News
Sedavé zaměstnání je velký nepřítel zad

Sedavé zaměstnání je velký nepřítel zad

Mgr. Zuzana Borkovcová

V dnešní moderní době, kdy převládají technologie a ubývá manuálních prací, je zcela běžné, že u počítače prosedíme celé hodiny bez změny polohy. To ale pro naše tělo není přirozené. A je téměř jisté, že se na nás takto monotónně trávený pracovní čas ve strnulé poloze podepíše.

Nejčastějšími problémy sedavého zaměstnání jsou hlavně bolesti hlavy, zad a šíje. Tyto obtíže se stávají civilizačními chorobami a nejsou primárně způsobeny jen sezením v práci, ale celkovým životním stylem. Měly bychom jim proto předcházet již od mládí. Vzpomeňte si, kdy se u vás vyskytly první bolesti zad. Jistě jste tomu nevěnovali větší pozornost, dokud se opakovaně neobjevily bolesti další, které byly již k nevydržení. Řešte proto své potíže včas s lékařem či fyzioterapeutem, který vám poradí či doporučí vhodné cviky vedoucí ke zmírnění obtíží.

Na co je vhodné myslet a co můžete změnit?

Poloha, ve které sedíte v zaměstnání nebo doma u počítače, by měla být nejen pohodlná, ale také vhodná. S tím souvisí i výběr židle a uspořádání pracovního místa. Přinášíme vám proto několik rad, které eliminují zátěž působící na vaše záda:

Židle by měla být nastavitelná, mít oporu na celou plochu zad a opěrky pro lokty do pravého úhlu zápěstí by mělo být při psaní narovnané na klávesnici a podložené gelovou podložkou.

Je-li klávesnice umístěna na vysouvací části stolu, lokty nemají většinou dostatečnou oporu a dochází k přetížení.

Správný posed je ten, kdy se chodidla dotýkají celou svou plochou země, nohy jsou rozkročeny na šířku pánve. V kolenou a kotnících je pak potřeba svírat pravý úhel.

Trup a hlavu mějte posazeny pokud možno vertikálně tak, abyste očima na monitor hleděli zpříma. Monitor by měl od vás být vzdálen zhruba 60 cm a jeho vrchní okraj by měl být ve výšce očí.

Šíjové svalstvo přetěžujte co nejméně zbytečným předklonem hlavy, ramena mějte co nejvíce uvolněná.

Nezapomeňte ani na vhodnou výšku stolu, která by se pro průměrně rostlou osobu měla pohybovat kolem 75–80 cm. Ideální je i prostorná plocha stolu, na které lze v přiměřené vzdálenosti a výšce od očí umístit monitor počítače.

Využijte každou volnou chvilku k protažení ztuhlých a přetěžovaných svalů nebo alespoň k chůzi – naučte se pravidelně několik minut věnovat protažení. Věřte, že vaše záda to ocení. Židli můžete alespoň na pár minut vyměnit za gymnastický míč. Drobným pohupováním na něm budete posilovat zádové a břišní svalstvo a tím výrazně napomůžete ke správnému držení těla. Nezapomínejte, že pohybová aktivita a protažení jsou důležité i mimo pracovní zázemí.

Tři cviky pro inspiraci

Uvolnění šíjového svalstva

Posaďte se na kraj židle záda mějte vzpřímená a rovná, předkloňte hlavu, obě dlaně položte zezadu na temeno hlavy, s nádechem mírně zatlačte hlavou směrem nahoru proti odporu dlaní. Napočítejte do 5, s výdechem povolte napětí a přitáhněte bradu na hrudník. Opakujte alespoň 5×.

Protažení svalů horní poloviny těla

Ukloňte se na pravou stranu tak, že pravou paži budete mít zapřenou mezi koleny a současně vzpažíte levou paži. Nadechněte se a s výdechem povolte a pomalu se vracejte do základní polohy. Totéž proveďte i na druhou stranu. Opakujte 3× na každou stranu.

Protažení horních končetin a prstních svalů

Cestou do kuchyňky či na toaletu se zastavte ve dveřích, vzpažte a zapřete dlaně nad hlavou o rám dveří. Poté vykročte jednou nohou vpřed (pomalý výpad), co nejvíce se uvolněte a v této poloze zhluboka dýchejte, dokud neucítíte uvolnění. Opakujte alespoň 5×.

Sedavé zaměstnání je velký nepřítel zad Sedavé zaměstnání je velký nepřítel zad Sedavé zaměstnání je velký nepřítel zad Sedavé zaměstnání je velký nepřítel zad

Přečteno:  6957×

Vyšlo:  30. 11. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020