Obesity News
Příprava na Vánoce začíná už koncem listopadu

Příprava na Vánoce začíná už koncem listopadu

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Nemusíte tomu věřit, ale k prvnímu prosincovému vzestupu hmotnosti dochází často několik dnů po Mikuláši. V mnoha rodinách to totiž vypadá, jako by Mikuláš přinesl zásobu jídla hned na několik týdnů. Často se pak na konzumaci takového množství jídla podílí celá rodina. To většinou neznamená nic jiného, nežli nárůst energetického příjmu v řádech tisíců kilojoulů. A první předvánoční vzestup hmotnosti je na světě!

Pozor na předvánoční slevy potravin

Po „úspěšném“ Mikuláši přichází na řadu vánoční lov. Nejedná se samozřejmě o žádný výlov rybníků (vánoční kapři jsou už většinou v sádkách), ale lov v nákupních centrech, kde mohutně nakupujeme, jako bychom se připravovali na nějaký hladomor. Nakonec prostorné mrazáky nám umožňují nakupovat velká balení potravin, které vlastně ani nepotřebujeme. Obrovské cedule se slevami nás ve jménu takzvané úspory vyzývají k tomu, abychom nebyli hloupí a koupili alespoň jedno velké balení. Velká balení „2+1“ jsou netypičtějším příkladem nákupu, kdy místo jedné věci koupíme hned trojnásobné množství. Jen málokdo pak sleduje například datum spotřeby, což často vede k urychlené spotřebě. A pravdou je, že v místě prodeje se tomu lze bránit jen velmi těžko. Jedinou opravdovou obranou před takovýmto neracionálním nákupem je dobře si rozmyslet, co chcete skutečně nakoupit a ještě lepší je si to i sepsat. Pak máte velkou šanci, že odoláte lákavým slevám.

Pečení nejsou žádné závody!

V mnoha rodinách to je tradice – soupeření v množství druhů a cukroví s ostatními známými. Jistě to má svou historii, kdy dětem během Vánoc bylo dopřáváno mnoho velmi chutných sladkostí, které po celý rok byly spíše vzácností. Často se pak dělávali několikanásobné dávky, aby cukroví vydrželo ještě několik prvních týdnů v lednu. V mnoha rodinách už naštěstí, nejspíš pro vysokou pracnost, došlo v tomto směru přece jen k jistému omezení. Ovšem profesionální pekárny velmi úspěšně nahrazují domácí pečení a tak dnes není výjimkou, že se snaha o omezení pečení následně kompenzuje koupí velmi podobných druhů v obchodě či objednávkou u soukromníků. Je pak velmi těžké, ba takřka nemožné odolat všem těm nádherně vyskládaným druhům cukroví na stole, které přece dotvářejí příjemnou vánoční atmosféru.

Naplánujte si pohyb o Vánocích již dnes!

Je jasné, že ani letos se neubráníme chování, které ve vánočním čase povede k vyššímu energetickému příjmu. Nemá smysl si namlouvat, že to letos zvládneme a odoláme všem nástrahám. To by vedlo jenom k tomu, že bychom se nakonec přejídali z nakumulovaného stresu a ten zase k dalším životosprávným selháním. Nejlepším řešením této situace je naplánovat si pohybovou aktivitu nejen na období Vánoc, ale i na celý prosinec dostatečně včas, nejlépe na konci listopadu. Zvýšená cílená pohybová aktivita, a už chůze stačí, může být totiž nejen optimální z hlediska energetické bilance, ale i dobrým protistresovým prostředkem. Je to sice náročné, ale výsledný efekt jistě oceníte.

Co tedy považovat za úspěch?

Většinou se s našimi pacienty shodneme na tom, že kdyby třetího ledna měli stejnou hmotnost jako prvního prosince, byli bychom všichni spokojeni. A pokud se tento cíl podaří splnit, tak máme vyhráno. A nepovede-li se, hlavně se nesnažte všechno dohnat hladověním během prvních dvou týdnů nového roku. Hezky vydechněte a udělejte si plán, jak na to zase příště… Do něho Vám přejeme hodně zdaru.

Přečteno:  5644×

Vyšlo:  30. 11. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020