Obesity News
Znamená krabičková dieta zaručený úspěch?

Znamená krabičková dieta zaručený úspěch?

V současné době se objevil nový způsob boje s nadbytečnými kilogramy, tzv. krabičková dieta. Nabídka zní i vypadá lákavě – předem připravené pokrmy odpovídající individuálně nastavené redukční dietě, stačí se jen domluvit na způsobu doručení. Žádné starosti s dietou či s nákupem potravin. Je tomu ale skutečně tak?

Již u proklamované individuálnosti je na místě pozvednout varovný prst. Krabičková dieta je totiž vytvořena tak, aby vyhovovala větší skupině osob. Nikdy tak nebude a ani nemůže přesně respektovat vaše momentální chutě, nálady nebo váš denní režim. Co naplat, že byste si dnes k obědu rádi dali plátek masa, v připraveném programu je na řadě zeleninové rizoto se sýrem.

Čemu nás učí krabičková dieta?

Pravdou zůstává, že krabičková dieta za vás řeší plánování a přípravu jednotlivých jídel. Na druhou stranu vás ale zbavuje svobody rozhodování o tom, co a kdy budete konzumovat, resp. čím uspokojíte vlastní chutě. Dieta v krabičce vás rovněž nenaučí skládat si pestrou stravu odpovídající zdravému životnímu stylu – dodaná jídla přece garantují příjem dané porce energie i živin, tak proč to řešit? Proč bychom se měli zajímat o energetické hodnoty jednotlivých pokrmů nebo hledat zdravější varianty našich oblíbených dobrot, když mi stravu někdo předem připraví a sestaví? A to není zcela správný způsob životosprávy. Hlavní lákadlo celého projektu, totiž redukce hmotnosti, je u krabičkové diety paušálně zajištěna tak, že se energetický příjem připravovaných jídel pohybuje v rozmezí 5 000 až 6 000 kJ. To ovšem není vždy nutné. Záleží totiž na stávajícím energetickém příjmu každého z nás, z kterého je potřeba ubrat. Tak například přechod z 10 000 kJ na 8 000 kJ už splňuje nároky redukční diety.

Za co vlastně platím?

Na místě je také spočítat si, na kolik vás vlastně taková služba přijde. Porovnejte si úsporu času a pohodlí, které by mělo vyvážit zaplacenou částku. Pokud nemáte každý měsíc několik tisíc korun nazbyt, bude pro vás krabičková dieta jen dočasnou alternativou. A víte, co bude dál, po jejím ukončení? Pokud se pouze navrátíte k původnímu způsobu stravování, můžete očekávat, že se velice pravděpodobně dostaví typický jo-jo efekt.

Zejména ti z vás, kteří bydlí ve velkém městě, mají možnost dostatečně si porovnat nabídky od většího množství poskytovatelů této služby. Určitě stojí za to zjistit si, jaký obsah získáte za konkrétní cenu a také jaké služby jsou v této ceně zahrnuty (např. doručení na konkrétní adresu). Dále není od věci poptat se na zkušenosti těch, kteří již tuto formu diety vyzkoušeli.

Krabičková dieta má svá pro i proti. Dobrou volbou může být pro ty, kteří mají představu o svém současném energetickém příjmu a dokázali by si sami sestavit vhodnou redukční dietu, nicméně na to nemají čas.

Přečteno:  7169×

Vyšlo:  19. 9. 2012

Diskuze: 1 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Strava, Diety

 
© Aleš Krupička 2007–2020