Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice budeme otiskovat vybrané příspěvky – dotazy a odpovědi odborníka našeho týmu – z internetové diskuze, která probíhá na adrese www.medispo.net. Naším cílem je dostat vybrané příspěvky pomocí tištěných novin i k těm z vás, kteří nemáte přístup na internet. S touto diskuzí máme výborné výsledky, víme, že tak poměrně rychle a především efektivně umíme pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Proto pokud jen trochu můžete, sledujte a hlavně diskutujte na www.medispo.net.

Chci se zeptat, jestli pojišťovna hradí balonek do žaludku a pokud ne, tak kolik tento zákrok stojí. Je mi 31 let, mám dvě děti, měřím 176 cm a vážím 125 kg, mám polycystický vaječník, hypofunkci štítné žlázy, vysoký krevní tlak, glaukom. Je pro mne tento zákrok vhodný?

Pojišťovna tento výkon nehradí, finanční náročnost je dle zařízení zhruba od 20–30 tis. Kč. Možná že by ve vašem případě bylo vhodnější volit bandáž žaludku či sleeve gastrectomy – ty jsou plně hrazeny pojišťovnou.

Ahoj, je mi 31 let a jsem na mateřské. Mám těžkou nadváhu – 175 cm a 125 kg. Pořád hubnu a držím nějaké "svoje" diety, ale moc dlouho to nevydržím. Vždycky zhubnu a pak zase naberu, no hrůza. Prášky jsem vyzkoušela (teď jím Formia 4 a nic). Cvičím jen občas – nemůžu se donutit, nemám moc času, doma jsem na všechno sama. Jím dost nepravidelně a mám také ráda sladké. Už se na sebe nemůžu dívat. Po stránce zdravotní jsem úplně v pořádku. Co mám dělat?

Jistě tušíte, kde děláte chyby. To, že jste po zdravotní stránce v pořádku, by vás mělo motivovat k dlouhodobé redukci, abyste se komplikací spojených s obezitou nedočkala. Doporučuji vám navštívit obezitologa v místě bydliště, neboť, jak sama uvádíte, opakovaně se pokoušíte bez úspěchu o redukci. S obezitologem můžete v klidu probrat jídelní zvyklosti, najít přesné chyby. Obezitolog rovněž může indikovat bariatrické operace. Pokud tedy nekojíte, zkuste následující aneb rada pro začátek – bez pravidelnosti to opravdu nejde:

  • snídaně cca 800–1000 kJ
  • svačina – ovoce, zelenina cca 400 kJ
  • oběd cca 2000 kJ
  • svačina – ovoce, zelenina cca 400 kJ
  • večeře cca 1000 kJ.

Na www.obezita.cz jsou k dispozici kalorické tabulky, které vám pomohou sestavit si jídelníček, najdete tam také recepty.

Letos v listopadu mi bude 55 let, měřím 156 cm a vážím 107 kg. V říjnu 2006 jsem začala držet dietu – omezení příjmu kJ, rozloženo do 5 až 6 dávek za den. Zhubla jsem 14 kg (původní váha 121 kg), a to do února 2007. Od té doby již dále nehubnu. Pohybovou aktivitu nemám žádnou, protože od listopadu loňského roku jsem stále nemocná (3× angina, zánět močových cest, zánět šlach, loket na tři týdny v sádře a v současné době jsem čtvrtý týden doma se zápalem plic). Protože jsem stále doma, je velice těžké dodržovat dietu a necpat se různými pochutinami, ale snažím se. Prosím o radu, kde by mi mohli tzv. ušít jídelníček na míru na základě nutných vyšetření. Návštěvu obezitologa mám již dávno za sebou. Byla jsem u něho cca pětkrát v měsíčních intervalech, nosila jsem mu seznamy potravin, které jsem snědla. Pan doktor mi vždy nařídil, že mám jíst více nízkotučného tvarohu. Žádný výsledek to však na mně nezanechalo. Potravinové tabulky mám přečtené, sleduji i tuky, sacharidy, ale pravděpodobně si ty nízkotučné potraviny nějak špatně poskládám a už mi to nefunguje. Vím, že nejlepším lékem na obezitu je nepřecpávat se a myslím, že to nedělám. Výsledek se však již od března letošního roku nedostavuje a mně dochází trpělivost. Je to špatný stav, mít pocit, že pro to dělám ze svého pohledu maximum a výsledky nikde. Třeba to dělám špatně a zbytečně se trápím (celý život jsem jedla ráda). Prosím, poraďte, kam se mám obrátit.

Moc chválím zredukované kilogramy a vaši snahu o další redukci. Problém u vás je v tom, že již, jak uvádíte, moc nejíte. Tělo si po určité době zvykne na nižší příjem kJ a nehubne. Zkuste se ještě jednou obrátit na obezitologa, třeba jste poprvé neměla štěstí a byla by škoda služeb obezitologů nevyužít. Mnohdy je nutné pacienty s takto nízkým příjmem kJ hospitalizovat na klinice a pod lékařským dohledem dále kilogramy redukovat. Co se týká konzumace pochutin doma – nejlepším lékem na mlsání je pochutiny nekupovat.

Přečteno:  8450×

Vyšlo:  20. 9. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Životní styl, Vaše příběhy

 
© Aleš Krupička 2007–2019