Obesity News
Za vším hledej energii

Za vším hledej energii

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš

Vážení a milí čtenáři, připravujeme pro vás seriál, v němž se vám prostřednictvím základních znalostí fyziky pokusíme objasnit vybrané jevy, které ovlivňují jak dění v přírodě, tak našich životů. Jedním z nich jsou např. Newtonovy zákony, ustanovené na základě praktických pozorování, včetně jeho zřejmě nejznámější teorie o gravitaci, která říká, že „jablko nepadá daleko od stromu“, resp. že padá na zem.

V našem seriálu vám chceme ukázat, že prakticky vše lze díky jednoduchým počtům a při pochopení základních dějů v lidském organismu (fyziologie) spočítat a proniknout tak např. do tajů úspěšného hubnutí, a to bez nutnosti investování velkého finančního obnosu za výživové poradce, odborníky na hubnutí či zaručené diety nebo dokonce zázračné „spalovače“, které „zhubnou za vás“. Dále vám pomůžeme správně se připravit na vysokohorskou túru, a to jak z hlediska předpokládaného výdeje energie, tak náhlé změny počasí. Dozvíte se, jak je důležité nic nepodceňovat nebo jaké formy energie si na cestu přibalit. Stejně tak vám ukážeme, jak přežít dovolenou all inclusive, příliš na ní nepřibrat a užít si ji.

Zákon o zachování energie

Téměř 90 % lidské populace se někdy v průběhu života vyskytne v kategorii nadváhy, alespoň podle známého indexu BMI.

BMI = váha (kg) / výška2 (m2)

  • normální hmotnost 18,5–24,9
  • nadváha – BMI 25–29,9
  • obezita I. stupně – BMI 30–34,9
  • obezita II. stupně – BMI 35–39,9
  • obezita III. stupně – BMI 40 a více.

Takto můžeme pracovat například s veličinou energie. Ta byla jako pojem zavedena v polovině 19. století a zjednodušeně si ji můžeme představit jako schopnost konat práci. Energie se může volně přeměňovat v jiné formy, např. při uvolnění tepla, rozhodující je ale skutečnost, že platí zákon o zachování energie. To znamená, že energii nelze vyrobit a bohužel ani jen tak zničit (to jen různé společnosti prodávající zázračné prostředky na hubnutí se nás snaží přesvědčit o opaku – podrobněji se tomuto tématu budeme věnovat v dalších dílech).

Přestože správná jednotka energie je podle tabulek uvádějících jednotky systému SI joule (J, čti džaul), většina z nás ji má spojenou s teplem, elektrickou energií, žárovkou nebo dokonce s kaloriemi, které jsou obsaženy v potravinách. Joule je definován jako práce, kterou musí vykonat síla o 1 N působící po dráze jednoho metru. Tedy v podstatě přesun 100gramového tělesa o jeden metr. V anglosaských zemích, při značení potravin a ve starší literatuře se můžeme setkat s jednotkou kalorie, resp. kilokalorie (kcal), přičemž mezi kaloriemi a jouly existuje vztah, kdy 1 kcal = 4,185 J.

Naučte se správně používat přehazovačku na svém kole

Energii nelze bohužel vyrobit a ani jen tak zničit. To jen různé společnosti prodávající zázračné prostředky na hubnutí se nás snaží přesvědčit o opaku.

V některém z dalších dílů vám tak např. objasníme, jak dokáže lední medvěd akumulovat energii do tukových zásob před zimou, a naopak přejít na úsporný metabolismus (zimní spánek) tak, aby přežil. Vysvětlíme vám, jak je možné, že běžcům maratonu nedojde energie a jak si dokážou uchovat zásoby energie pro zrychlení v posledních kilometrech. Naučíme vás správně používat přehazovačku na kole, resp. jak si vypočítat, který převod nastavit, abyste bez problému vyjeli kopec a příliš se nezadýchali.

Celý seriál vzniká ve spolupráci s energetickou společností E.ON, a tak vás v jednotlivých dílech budeme seznamovat s jednotlivými typy elektráren. Řekneme si něco o tom, jak sledovat jejich výkon, výrobu energie a budeme ji srovnávat např. s výrobou, resp. spotřebou piva, protože pivo je ve své podstatě také forma energie, kterou někteří z nás svému tělu neustále dodávají. Zjistíte, že lidské tělo je možná ta nejdokonalejší elektrárna, akumulátor, ale i motor s neuvěřitelnou účinností. Je pravděpodobné, že ani v současné době neznáme všechny formy energie, ale známe jich dost, aby nám to vydrželo na celý rok 2012.

Již v příštím díle se budeme věnovat redukčním dietám. Spousta z vás za sebou bude mít jistě už v únoru nějaký ten více či méně úspěšný redukční pokus. Vysvětlíme vám, jak taková redukční dieta působí, jak ji připravit, abyste měli dostatek energie na běžnou činnost v práci, v domácnosti a podobně.

Za celou redakci vám přeji mnoho úspěchů v roce 2012 a hodně energie!

Přečteno:  8117×

Vyšlo:  18. 1. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020