Obesity News
S hmotností je potřeba bojovat už od dětství

S hmotností je potřeba bojovat už od dětství

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V posledních letech se stává problematika zvýšené hmotnosti velkým problémem již v dětství. Důvodů, proč tomu tak je, je celá řada. Pojďme se na ty hlavní podívat trochu blíže.

Svou roli zde hrají geny neboli vlohy, které si s sebou neseme do života. Jsme populace, která v posledních dvaceti letech zcela přetvořila svůj životní prostor, a to směrem k nadbytku jídla (energie). A na to naše „spořivé“ geny reagují její akumulací ve formě tukových zásob, tj. přibýváním na hmotnosti. Zatímco generace lidí kolem 40 let žije v tomto prostředí pouze polovinu života a starší osoby ještě méně, dnešní děti a adolescenti v něm, pokud nedojde k nějaké zásadní změně, prožijí celý svůj život. Roli genů nelze posuzovat pouze podle toho, jakou hmotnost mají rodiče. Důležitý je i vliv rodinného prostředí – v současnosti tedy zejména nezdravý životní styl rodičů – které se na děti přenáší. Jakou roli hrají genetické vlohy a jakou prostředí ovšem nelze ani přibližně rozlišit bez podrobnější analýzy. Nejlepší prevencí je pohyb V rámci výzkumu obezity, který byl proveden agenturou STEM/Mark za finanční podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny, bylo zjištěno, že hlavní roli v udržení nižší hmotnosti v dospělosti hraje pravidelná pohybová aktivita v mládí. I to by mělo být jedním z důvodů, proč bychom se měli za každou cenu snažit, aby se děti věnovaly pohybové aktivitě pravidelně. Je nanejvýš důležité, aby děti byly osvobozovány z tělesné výchovy jen ve zcela výjimečných případech a také abychom jim uměly pohybovou aktivitu upravit vzhledem k jakýmkoliv případným omezením. Pokud totiž děti nezískají pozitivní vztah k pohybu do 20. roku života, budou ho jen získávat později. Oni z toho nevyrostou! Jeden z největších mýtů v oblastí dietologie a snižování hmotnosti je, že děti ze své nadváhy vyrostou. Z výše citovaného výzkumu VZP je zřejmé, že 82 % dětí, které se již v dětství pohybují v pásmu nadváhy a obezity, se i v dospělosti potýká se stejným problémem. To znamená, že bez účinné intervence je jen malá šance na změnu. Zvláště u dětí, které nemají dokončený růst, by přísnější diety mohly nadělat spoustu škody kvůli nejrůznějším omezením, jako např. vitaminů. Navíc, přísné redukční diety mohou vést k psychickým problémům kdykoliv, i po dokončení růstu, a dále se objevovat i v budoucnosti. Proto je vždy na místě poradit se o vhodném postupu s odborníky.

Program prevence VZP: Mořský koník

Pokud vaše dítě trpí alergiemi, bronchiálním astmatem, atopickým ekzémem či lupénkou, přihlaste jej do preventivního programu Mořský koník. VZP svým klientům nabízí finanční příspěvek na třítýdenní ozdravný pobyt u moře pro děti ve věku od 6 do 17 let. Více informací na www.vzp.cz a www.morsky-konik.cz.

Přečteno:  8565×

Vyšlo:  16. 11. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Obezita u dětí

 
© Aleš Krupička 2007–2020