Obesity News
Uvař si z přírody

Uvař si z přírody

PhDr. Karolína Hlavatá

Nadcházející podzim přímo vybízí svou hojností ke zvýšené konzumaci ovoce a zeleniny. Využijme tuto příležitost, protože ovoce a zelenina mají nejvyšší obsah vitaminů, minerálních látek a antioxidantů, lze je pořídit za dobrou cenu a čerstvé a neztrácí důležité látky vlivem skladování. Na zahradách ještě dozrávají maliny a hlavně začíná sezona ostružin. Tyto drobné plody jsou velmi prospěšné, protože jsou přímo „nabité“ vitaminem C a antioxidačními látkami.

Ostružiny i maliny jsou výborné zejména v kombinaci s mléčnými výrobky, např. s tvarohem nebo bílým jogurtem. Listy maliníku, ostružiníku, popř. i jahodníku jsou používány v lidovém léčitelství pro přípravu lahodných čajů. Dalšími pro podzimní období typickými druhy ovoce jsou jablka, hrušky, švestky a hroznové víno. Bílé i červené hroznové víno je ceněno pro svůj vysoký obsah polyfenolu resveratrolu, který má významné antioxidační účinky. Největší množství resveratrolu je ve slupkách vinných hroznů, přičemž jeho větší obsah má červené hroznové víno. Jablka se vedle vitaminu C a draslíku vyznačují vysokým obsahem pektinu, který patří mezi rozpustnou vlákninu s mnoha zdravotními významy (snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá v léčbě cukrovky, optimalizuje střevní mikroflóru). Hrušky mají vysoký obsah draslíku a nízký obsah sodíku, takže jsou výhodné pro osoby s onemocněním ledvin, srdce a také při léčbě vysokého krevního tlaku. Švestky, popř. švestková šťáva jsou známé svým účinkem proti zácpě. Sušené švestky je lepší namočit přes noc do vody, lépe se pak tráví. Zmíněné druhy ovoce jsou, jak vidno, zdraví velmi prospěšné, ale vzhledem k poměrně vysokému obsahu sacharidů nepříliš lichotí štíhlé postavě. V zájmu zachování přiměřené hmotnosti se ovocem nepřejídejte – v rámci jednoho dne by jeho příjem neměl přesáhnout 250–300 g. Pro zvýšení sytivosti je dobré ovoce kombinovat s bílkovinami, např. hroznové víno je výborné s tvrdým sýrem, rokfórem nebo sýrem typu camembert (na svačinu bohatě postačí 150 g hroznového vína a 30 g sýra), jablka chutnají se skořicí a jogurtem, hrušky zase se šunkou.

Favoritem je mrkev

Pro chválu ovoce nesmíme zapomínat na zeleninu. Dozrávají především rajčata, papriky, cukety, ředkve a kořenová zelenina. Mnozí zahrádkáři se těší na úrodu špenátu, kapusty a čínského zelí. Zeleninu konzumujte bez omezení, samozřejmě nejlepší je čerstvá, ale dobré nutriční vlastnosti si uchovává i zelenina připravená v páře nebo blanšírovaná. Pokud vás již omrzela čerstvá rajčata, zkuste je nakrájet na kousky a podusit na olivovém oleji s cibulí. Pak stačí osolit, opepřit, přidat petrželku, bazalku nebo oregano a máte skvělou přílohu k masu nebo na těstoviny. Podobně lze připravit i cukety. Mladé cukety nakrájejte na proužky, osolte, opepřete, přidejte 2 lžíce olivového oleje, česnek a nechte 1–2 hodiny v lednici. Pak cukety orestujte nebo dejte na gril.

Za favorita mezi kořenovou zeleninou lze označit mrkev, a to především díky vysokému obsahu beta-karotenu, který je silným antioxidantem. Vyšší obsah betakarotenu má vařená mrkev než syrová a pro jeho lepší vstřebávání je vhodné přidat trošku tuku. Mrkev používejte jako „vatu“ do řady pokrmů (polévky, pomazánky, sekaná, červené omáčky na těstoviny, muffiny, perník), nenásilně si tak zvýšíte příjem zeleniny. A ještě pár vět o špenátu. Všechna čest Pepkovi námořníkovi, ale železo není to, co mu dává sílu, protože využitelnost železa ze špenátu je nízká. Zato má špenát vysoký obsah vitaminu K, který je důležitý pro krevní srážlivost a pomáhá také udržovat přiměřenou hustotu kostí, čímž chrání před zlomeninami.

Houby jsou nízkoenergetické… musí se jen vyhnout tuku

A na co ještě nesmíme zapomenout? Na houby přece! Houby mají relativně vysoký obsah bílkovin (v průměru 3 g na 100 g hub) a vlákniny. Výhodou je také nízká energetická hodnota, protože houby jsou z více než 90 % tvořeny vodou. Ve významnějším množství houby obsahují vitaminy skupiny B, z minerálních látek to je draslík, fosfor, selen a měď. Díky schopnosti absorbovat látky z prostředí se může obsah vitaminů i minerálních látek v houbách lišit. Ovšem pozor, houby mohou kumulovat také toxické látky, proto je důležité konzumovat pouze mladé, čerstvé houby. A schopnost hub „nasávat“ do třetice. Houby totiž umí dobře kumulovat i tuky použité při jejich přípravě. Při tepelné úpravě proto šetřete tukem a houby raději duste nebo zapékejte.

Přečteno:  9235×

Vyšlo:  14. 9. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Strava, Recepty

 
© Aleš Krupička 2007–2020