Obesity News
Jak předejít cestovatelským průjmům - pravidla primární léčby

Jak předejít cestovatelským průjmům - pravidla primární léčby

Mgr. Alena Menclová

Možná vás překvapí, že nejčastější zdravotní potíže na cestách do zahraničí bývají průjmová onemocnění. Ta se nejvíce vyskytují v zemích tropů a subtropů, Karibiku, jižní Evropě, Izraeli, Japonsku a Jižní Americe. Určitě není třeba příliš pochybovat o tom, že tzv. cestovatelský průjem dokáže velmi znepříjemnit jakýkoliv pobyt. Těmto komplikacím lze však předcházet, a to zejména včasným informováním se o situaci v dané lokalitě.

Horečka, příměs krve či hlenu ve stolici a neodeznívající projevy průjmu vždy signalizují urgentní stav. Průjmové onemocnění nikdy nepodceňujte a zavčas navštivte svého ošetřujícího nebo místního lékaře.
Průjmové onemocnění vzniká obecně z několika příčin, zejména pak v důsledku bakteriální, virové nebo parazitem vyvolané infekce. Dále hovoříme o tzv. cestovním stresu, který je způsoben nepravidelným denním režimem a únavou. A v neposlední řadě změnou stravy (nadbytek oleje v potravě, ovoce s projímavým účinkem atd.) a změnou hygienických návyků v dané zemi.

Lze cestovatelskému průjmu nějak předejít?

Míříte-li do rizikové oblasti, kde se vyskytují i zrádná onemocnění, jako např. cholera, břišní tyfus atd., nezapomeňte se v dostatečném předstihu před cestou nechat očkovat. Informace o doporučeném očkování a očkovacích schématech vám rádi poskytnou očkovací centra, která vycházejí z aktuálních zdrojů (Centers for Disease Control and Prevention – CDC, International Association for Medical Assistance to Travellers – IAMAT, Centrum für Reisemedizin – CRM).

Jedinou možností jak snížit vznik a rozvoj infekce jsou preventivní opatření. Každý cestovatel by ještě před odjezdem do rizikové oblasti měl:

  • Přizpůsobit výběr destinace věku a zdravotnímu stavu.
  • Nezapomenout na očkování před odjezdem do rizikové země.

Jak předejít cestovatelským průjmům - pravidla primární léčby V místě samotném by každý měl dodržovat následující doporučení:

  • Vyloučit z diety potraviny s vysokým rizikem nákazy.
  • Ovoce a zeleninu omývat pouze v balené vodě.
  • Pít nápoje pouze z originálních obalů.
  • Dodržovat zásady osobní, komunální a kolektivní hygieny.
  • Vyhýbat se neznámým povrchovým vodám.
  • Koupat se v moři v dostatečné vzdálenosti od vyústění kanalizace.
  • Nechodit bos po pláži.
  • Vyvarovat se kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty.

Pro tyto zásady se používá rovněž označení „Šest O“: obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit.

Co dělat, když už se průjem dostaví

V případě, že průjmovému onemocnění neuniknete, nezapomeňte dodržovat pitný režim (hydrataci), který je v těchto případech naprosto zásadní. Při výběru potravin se zaměřte jen na lehce stravitelné, jako jsou rýžové polévky, bramborová kaše, suchary, piškoty, banány či strouhaná jablka. Stravu postupně obohacujte, např. o vývary z libového masa. Po vymizení příznaků se stále snažte vyvarovat tučným a kořeněným jídlům, čokoládě, alkoholu nebo nadýmavé zelenině.
Léčba průjmového onemocnění se zahajuje tzv. střevními absorbens neboli přípravky, které na svůj povrch váží škodlivé toxiny a odvádí je z těla ven (živočišné uhlí, Smecta). Pokud užíváte i další léčivé přípravky, dodržujte vzájemný odstup v rozmezí alespoň 2–3 hodin, jinak se léčivá látka se stejným mechanismem naváže na absorbent, čímž se sníží její léčivý účinek.

Mezi další léčiva patří tzv. střevní desinficiens a cloroxin (Endiaron), který působí proti růstu bakterií, hub a proti prvokům, jinými slovy slouží k desinfekci trávicího traktu (tento přípravek by neměli užívat děti s tělesnou hmotností do 40 kg a pacienti s těžkou poruchou jater a ledvin). Jedná-li se o průjem navozený stresem, lze podat přípravek s účinnou látkou loperamid (Immodium), která sníží pohyby střev a zároveň četnost stolic. Máte-li podezření na projev infekce, neužívejte tento přípravek bez vědomí lékaře. Můžete tím zamaskovat příznaky onemocnění, snížit odchod infekčního původce z těla a tím zhoršit svůj zdravotní stav.

Část populace je k infekční nákaze mnohem citlivější. Jedná se především o děti do 6 let, nemocné s chronickým onemocněním trávicího traktu a se sníženou obranyschopností (imunodeficiencí). U těchto skupin je třeba vždy zvážit riziko zdravotních komplikací před plánovanou cestou.
V léčbě průjmových stavů pomáhají také probiotika, což jsou živé organismy, které dopomáhají k správné funkci trávicího traktu, zejména ve střevní pasáži. Osídlením střevní mikroflóry dosáhneme kratší doby výskytu a četnosti průjmových onemocnění. Tyto tělu známé a prospěšné bakterie soupeří ve střevě s patogenními bakteriemi (vyvolávajícími infekci) o místo, živiny a kyslík. Na trhu je několik registrovaných probiotik, která jsou na rozdíl od doplňků stravy ještě před uvedením na trh podrobena několikastupňovému přezkoušení. Z tohoto důvodu žádejte ve své lékárně právě tato.

Přečteno:  10514×

Vyšlo:  15. 6. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020