Obesity News
Malý slovník pohybových lekcí, 1. díl

Malý slovník pohybových lekcí, 1. díl

Mgr. Renata Větrovská

Nedaří se vám zorientovat ve velkém množství nabízených pohybových aktivit? Chcete si jít zacvičit a nevíte, která z lekcí je pro vás tou pravou? Jsou pro vás názvy bosu, TRX, flowin, heat, body pump a nebo také zumba tzv. španělskou vesnicí? Nevadí. Právě pro vás jsme připravili seriál „Malý slovník pohybových lekcí“, v němž vám všechny v současnosti se vyskytující pojmy, s nimiž se můžete běžně setkat v jakémkoli sportovním centru, přiblížíme. Pozor, začínáme!

A

ABS + G / ABS extra

Název tohoto cvičení je odvozen od latinského pojmu musculi abdominis (břišní svalstvo) a musculi glutei (hýžďové svalstvo). Lekce jsou zaměřeny na posilování břišních svalů a také obsahují speciální část pro formování svalů hýžďových. Cvičení je vhodné téměř pro každého, neboť všechny tyto partie bývají velmi slabé a je potřeba na nich cíleně pracovat. Jedná se o pomalejší typ lekce.

ADK neboli Aerobic Dynamic Kickbox

Jedná se o nekontaktní kickbox při dynamické motivující hudbě. Lekce velmi intenzivního cvičení jsou složeny z boxovacích technik – úderů rukama a kopů nohama. Lekce trvá většinou 60 min. a je rozdělena do pěti částí, jako např. zahřátí se pomocí jednoduchých aerobních cviků, protažení se a samotné cvičení na hudbu s prvky kickboxu. Součástí hodiny je i posilování břicha, zad, rukou i nohou. Závěr lekce bývá obvykle vyplněn uvolňovacím a dechovým cvičením. Vzhledem k velmi vysoké intenzitě, která během lekce ještě narůstá, a k poměrně náročným silovým prvkům se cvičení hodí spíše pro mladší a zdravé lidi, kteří chtějí vylepšit svoji fyzickou kondici.

Aerobik

Aerobik není třeba dlouze představovat. Jedná se o aerobní kondiční cvičení, ve kterém se za doprovodu hudby pohyby rozvíjejí do různých variací. Rozlišujeme low impact aerobik, kdy vždy jedna noha zůstává v kontaktu s podložkou – nejsou zde tedy žádné poskoky a tyto lekce mohou navštěvovat i lidé s nadváhou a obezitou; a high impact aerobik, který je určen spíše mladým a zdravým cvičencům – krokové variace obsahují i různé druhy poskoků a skoků, které více zatěžují pohybový aparát. Z čistého aerobiku jsou pak odvozené další lekce, jako např.:

Step aerobik

Cvičení, při kterém je základním krokem vystupování a nastupování na speciální stupínek - step. Od tohoto kroku se odvíjejí další choreografie. Vzhledem k velkému zatížení velkých nosných kloubů nejsou tyto lekce doporučovány lidem s obezitou.

Dance aerobik

Kombinace klasických prvků aerobiku a tance, především latinskoamerické, ale také inspirované hiphopem, afro tanci, jazzem či funky.

Aqua aerobik / Aqua fitness

Aerobní cvičení ve vodě za doprovodu hudby. Aqua aerobik je možné cvičit jak ve vodě hluboké (za pomoci speciálních nadnášecích pásů či nudlí, bez dotyku dna) nebo ve vodě sahající cca do poloviny hrudníku. Cvičení je většinou zábavné, ne příliš komplikované, nicméně intenzivní. Využívá se příznivých účinků vodního prostředí, kde na rozdíl od ostatních forem aerobiku nedochází k prudkým dopadům na zem a naše klouby i páteř jsou tak chráněny proti poškození. Aqua fitness je hodina aqua aerobiku, při které se využívá různých cvičebních pomůcek, které mohou zvětšovat odpor vody – posilování je tak velmi intenzivní. Cvičení ve vodě je vhodné téměř pro každého (např. pro lidi s nadváhou a obezitou, seniory či těhotné ženy) a je účinné pro snižování hmotnosti. V některých bazénech si kromě klasického můžete vybrat také další typy aqua aerobiku, což většinou bývá převedené a pro vodní prostředí upravené cvičení, které se normálně provádí na souši. Je to například:

Aqua combat

Cvičení pracující s prvky bojových umění, zejména s údery a kopy, používají se speciální combat rukavice

Aqua dance

Tance a tanečky ve vodě, využívají se krokové variace, které je možné zvládnout ve vodě, jako např. rokenrol, břišní tance, country, řecké tance v kruhu a další

Aqua fitness bike

Kombinace jízdy na stacionárních kolech ve vodě a posilovacích cviků aqua fitness

Aqua jogging

Běh ve vodě, někdy se používají speciální aqua návleky na nohy, které zvyšují odpor a tím i intenzitu cvičení

Aqua kickbox (AKB)

Cvičení ve vodě obsahující údery, kopy a jejich kombinace

aqua zumba

Jeden z druhů tance ve vodě, cvičí se podle latinskoamerické hudby, není nutná žádná taneční průprava, je to především zábava.

V dalším díle našeho seriálu se můžete těšit na pohybové lekce, jejichž název začíná písmenem B. A že jich je opravdu hodně, jen namátkou bosu, ballast ball, body pump, body shape, ballet workout, boot camp a další.

Přečteno:  9005×

Vyšlo:  25. 5. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2019