Obesity News
Co se skrývá za pojmem doplněk stravy?

Co se skrývá za pojmem doplněk stravy?

Mgr. Alena Menclová

V dnešní době se často setkáváme s tím, že většina pacientů řeší počátek svých zdravotních obtíží převážně samoléčbou. Důvodem takového rozhodnutí může být úspora času, financí, ale také třeba snaha o oddálení návštěvy u lékaře. Prevence a samoléčba je důležitým přínosem v péči o zdraví. Výsledkem aktivního přístupu pacienta bývá snížení četnosti onemocnění, jeho včasné odhalení a zkrácení celkové doby léčby. Samoléčbu lze však aplikovat pouze u méně závažných stavů jako jsou nachlazení, rýma, chřipka, kašel, bolest v krku, průjem, zácpa atd. V případě, kdy příznaky onemocnění i přes samoléčbu přetrvávají, stav se zhoršuje, bolest sílí či dochází k výskytu nežádoucích účinků léčiv, je vždy nutná návštěva lékaře.

V lékárně se často setkáváte s rozsáhlým výběrem léčivých i podpůrných přípravků. Ale jakým způsobem si vybrat ten nejlepší? Svěřte se do péče lékárníka či farmaceutického asistenta, rádi vám pomohou s vhodným výběrem. Uvidíte, že ne každý přípravek je určený k léčbě.

Doplněk stravy

Doplněk stravy, jak název napovídá, lze definovat jako potravinu, jejímž účelem je doplňovat běžnou výživu. Jedná se o koncentrovaný zdroj vitamínů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním či fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci a určených k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích. Před uvedením doplňku stravy na trh se nejprve schvaluje text české etikety (notifikuje se) Ministerstvem zdravotnictví. Fyzická nebo právnická osoba uvádějící doplněk stravy na trh je zodpovědná pouze za jeho bezpečnost a zdravotní nezávadnost, nikoliv účinnost. Na rozdíl od léků. Přesné složení doplňku stravy je pro nás záhadou, protože nikdo není povinný obsah překontrolovat či vyzkoušet. Zůstává nám pouze naivní důvěra v lidskou solidnost. Nelze tedy očekávat jeho léčebný ani preventivní účinek a neměl by být ani takto inzerován. Prostřednictvím potravního doplňku dochází pouze k doplnění běžné stravy, a tím hypoteticky ke zlepšení zdravotního stavu.

Volně prodejný „lék“ nebo-li OTC

Volně prodejný „lék“ nebo-li OTC (z anglického pojmu „over the counter“ – pultový prodej) je volně dostupný léčivý přípravek, pro jehož výběr v lékárně nepotřebujete lékařský předpis. Každý léčivý přípravek (tedy i volně prodejný) musí být před uvedením na trh registrován Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) v ČR. Volně prodejný léčivý přípravek musí vždy splňovat kritéria kvality, bezpečnosti a účinnosti. Tyto se prověřují a získávají řadu let podrobným testováním a přezkušováním. Léčivé a pomocné látky se nejprve podrobí laboratorním zkouškám, které často odhalí jejich nejdůležitější vlastnosti. Přísné kontrole podléhá rovněž postup při výrobě léčivého přípravku. Poté se přechází na prověřování účinků ve skupině dobrovolníků. V případě pozitivních výsledků těchto studií je léčivý přípravek připraven k registračnímu procesu a následně schválen pro použití v populaci. Na bezpečnost léčiva dohlíží od počátku jeho používání státní lékové agentury (u nás SÚKL). Ty mohou v jakékoliv fázi zkoušení a následného používání nařídit jeho stažení z trhu, a to vždy v případě, kdy nežádoucí účinky převáží nad léčebnými nebo není-li dostatečně bezpečný pro pacienta.

Zajímá vás, jak je možné, že léčivý přípravek může být volně prodejný a jeho výdej není vázán na recept?

Před použitím léčivého přípravku, tzn. jak léku na lékařský předpis, tak i volného, si nezapomeňte důkladně pročíst příbalový leták. Kromě správného dávkování v něm naleznete i další důležité informace, např. o kontraindikacích daného léčiva.

Taková situace nastává, pokud SÚKL během registračního řízení zhodnotí léčivo jako relativně bezpečné při samoléčbě. I přesto může být volně prodejný přípravek omezen množstvím účinné látky v jednotlivé dávce, indikací a způsobem využití. OTC je určeno k včasnému podání při tzv. „první domácí pomoci“, následnou léčbu by měl vždy určit lékař. Před každým použitím léčivého přípravku si nezapomeňte důkladně přečíst příbalový leták. Kromě správného dávkování se zde dozvíte plno důležitých informací o užívaném přípravku. Jak jste se sami přesvědčili, rozdíl mezi doplňkem stravy a volně prodejným „lékem“ je obrovský. Vždy se proto raději obraťte na mé kolegy v lékárně, kteří vám rádi poradí s výběrem vhodného přípravku pro samoléčbu a podají vám podrobné informace třeba o možnostech kombinace těchto přípravků s ostatními vašimi léky či potravinami.

Přečteno:  9438×

Vyšlo:  16. 3. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Strava, Tipy

 
© Aleš Krupička 2007–2020