Obesity News
Konference Čas pro zdraví
Osobní motivace při hubnutí aneb jak se nastartovat

Osobní motivace při hubnutí aneb jak se nastartovat

PhDr. Eva Růžičková

Málo slunečního tepla, nedostatek světla, šedo, mrazivo, sychravo – toto jsou fyzikální podmínky, jež na psychické úrovni evokují pocity nepohodlí, touhy po potěšení (většinou po sladkém), po zahřátí a bezpečí (někam se schovat a moc nevylézat). Celkově vzato zimní období nás spíše směruje k pasivitě, konzumaci kaloričtějšího jídla a u disponovaných osob k ponurým náladám až depresi. Jak se dostat ze zimní nečinnosti a depresivního naladění?

Částečně a zcela přirozeně nám pomůže změna ročního období. Využijme proto vyšších teplot pro sportování venku, lepší chuti sezónní zeleniny a ovoce a dalších. Nicméně další kroky již spočívají v naší psychice. Nastartovat se k hubnutí není jen otázkou změny stravovacích a pohybových návyků. Velmi podstatné je pozastavit se u toho, co předchází, tj. uvažování o tom, co vlastně chci a z jakých důvodů. Asi to znáte, když se rozhodujete pro nějakou životní změnu, prvotně důležité jsou vaše pohnutky. Motivace je pohonem v naší zvolené činnosti a představuje jistotu vedoucí k úspěchu. Aby byla motivace opravdu tou pozitivní silou, např. i u hubnutí, je nutné, aby se stala osobní záležitostí. Jinými slovy pro úspěšné hubnutí je třeba pevných základů ve formě zdravé motivace. Jak se k ní dopracovat?

Motivace jako čtyřpatrová věž

Motivaci si můžeme představit jako čtyřstupňovou věž, kdy je naším cílem dostat se do čtvrtého patra. Tam je totiž nejlepší rozhled.

Často se setkávám s klienty, kteří začínají hubnutí výrokem:

Musím zhubnout, jelikož mi to doporučuje lékař nebo hrozí operačním zákrokem či invazivní léčbou apod. V zásadě platí, že když musím, tak na sebe vyvíjím nátlak. A tomu se automaticky podvědomě začnu brzy bránit odporem. Zkuste si říct sami pro sebe několikrát: musím, musím, musím… Cítíte se svobodně? Motivace tohoto typu přichází zvnějšku a my s ní nejsme vnitřně zcela ztotožněni, a proto nemívá dlouhého trvání a v hubnutí nám dlouhodobě nepomůže.

Druhým pomyslným patrem motivace jsou výroky typu:

Chtěl bych zhubnout, ale nemám čas, mám moc práce, s rodinným životem mé hubnutí nelze kombinovat, nemám silnou vůli apod. Člověk by něco chtěl, ale ještě není opravdu rozhodnutý pro to, něco ve svém životě učinit a dále trvale změnit. Tzn. upravit reálně svoje nákupy, lednici, spíž, časový rozvrh, pravidelnost a skladbu jídelníčku atd. Spíše se stále točí ve víru výmluv a hledání překážek, proč hubnutí vlastně jít nemůže.

Ve třetím patře člověk říká:

Chtěl bych zhubnout. Cítí to jako své přání a nedodává již žádné brzdící „ale“. To už je kousek k opravdovému rozhodnutí a větší psychické harmonii.

Do čtvrtého patra je člověk přivítán, když dospěje k tvrzení:

Chci hubnout, protože cítím, že je to pro mě dobré a správné. K tomu, aby tato osobní motivace mohla nastat, musí být myšlení v souladu s prožíváním. V tomto stádiu člověk racionálně ví, proč potřebuje zhubnout, a zároveň to chce upřímně celým svým srdcem. A také se mu bude dlouhodobě dařit.

Zdravá motivace překoná všechno

Motivace je pohonem pro realizaci našich rozhodnutí a také jistotou vedoucí k úspěchu. A stejně jako v jiných činnostech, i při hubnutí je nezbytné, aby se motivace stala ryze osobní záležitostí.

Tempo, jakým tyto čtyři kroky motivace člověk prochází je individuální. V jednotlivých fázích setrváváme různě dlouho a jednotlivé stupně logicky ani nelze zcela přeskakovat. Často člověk potřebuje pomoc při pomyslném pohybu z jednoho motivačního patra do dalšího. Proto by se neměl bát říci si o podporu, zvláště tehdy cítí-li se jakoby „zaseknutý“. Kolikrát postačí jen malá pomoc zvenčí (např. skrze psychoterapeutické sezení) a dále již člověk dokáže postupovat úspěšně sám. Mějme na paměti, že žádná roční doba za nás nezhubne. Teplejší, voňavější a svěže zelené jaro je mimo jiné i symbolem nových začátků a transformace. Využijme tedy příznivý jarní čas a s ním související novou vlnu energie k nastartování kýžených změn. A pro zimní období si do paměti uložme poznámku, že zdravá motivace překoná i ty největší mrazy.

Přečteno:  9426×

Vyšlo:  16. 3. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2019