Obesity News
Co prozrazuje kůže diabetika

Co prozrazuje kůže diabetika

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Hlavní funkcí kůže je ochrana našeho organismu před vnějšími vlivy, jako např. před teplem, zimou, vlhkem či suchem. První, co nás na kůži upoutá, je její barva. Ta může o našem zdravotním stavu také leccos vypovědět, např. bledá pokožka se vyskytuje u anémie (nízká hladina červeného krevního barviva), žlutá je zase typická pro onemocnění jater, našedlá pro onemocnění ledvin, namodralá (cyanotická) u nedostatku kyslíku a rudá je často u spálenin. Na kůži se rovněž projevují některé interní choroby, jako např. cukrovka, vysoký cholesterol či žloutenka.

Cukrovka

Cukrovka se na pokožce nejčastěji projevuje kvasinkovou infekcí, a to v místech tzv. zapářky, tj. v oblasti třísel, pod prsy, ale i v podpaždí. Tato infekce může, ale nemusí být bolestivá, její průběh však bývá pro pacienty velmi nepříjemný a obvykle i mírně zapáchá. Kvasinkové infekce se u diabetiků vyskytují také v okolí genitálií. Léčba spočívá v podávání mastí proti kvasinkám, někdy je nutná i celková léčba pomocí tablet.

V případě diabetiků je dále potřeba zmínit infekci nehtů, která je velmi často způsobena „houbami“ neboli různými druhy plísní. Ty sice i poměrně dlouhou dobu nemusí svému nositeli činit velké obtíže, na druhou stranu mykotické infekce nehtů způsobují deformaci nehtů či jejich větší lámavost, což může vést až ke ztrátě nehtu a poranění nehtového lůžka. Velmi často se k plísni nehtů přidružuje stafylokokoková či streptokoková infekce, která způsobuje hnisání ran, čímž může vést až k infekci poraněné nohy a tím se i spolupodílet na tzv. syndromu diabetické nohy. Léčba v tomto případě spočívá v podávání antibiotik.

Mezi další projevy cukrovky na kůži patří změny jejího charakteru, resp. tzv. poruchy tloušťky. Pacienti mohou mít od velmi tenké „pergamenové“ až po tlustou „hroší“ kůži. Ta je velmi citlivá na sluneční svit a má tendenci k tvorbě spálenin. Za tyto změny mohou dlouhodobě vysoké glykemie, které způsobují změny kolagenu (vlákna v kůži a podkoží, která jsou např. zodpovědná za pružnost kůže). Do kolagenu se (v důsledku dlouhodobě velké nabídky cukru) ukládá cukr a zejména pak jeho metabolity a přestává být pružný, což vede ke změnám charakteru kůže.

Kromě cukrovky se změny na kůži typicky projevují u onemocnění štítné žlázy, kdy při její snížené funkci je kůže suchá a má tendenci šupinatět, a naopak u zvýšené funkce je kůže tenká a vlhká.

Vysoký cholesterol

I dlouhodobě vysoká hladina krevních tuků (zejména pak cholesterolu) se může projevit na kůži, a to typicky kolem očí. Zde se setkáváme s tzv. xantelesmaty. Jedná se o bílá až žlutá depozita podkožně uloženého tuku, která svému nositeli nepřináší výraznější komplikace, nicméně např. u žen se jedná o výrazný kosmetický problém. Krevní tuky se mohou ukládat i jinde v podkoží, v těchto případech je nazýváme xantomy. Opět většinou nebolí. Typické místo výskytu těchto usazenin je v oblasti trupu a hýždí. Na zvýšenou hladinu krevních tuků mohou upozornit i naše oči, a to bílým prstencem na okraji duhovky (tzv. arcus lipoides corneae).

Inzulinová rezistence

S inzulinovou rezistencí se často pojí zvýšená pigmentace (hyperpigmentace), a to zejména v oblasti podpaží, krku, ale i trupu. Kůže může mít rovněž až sametový charakter a je vyvýšená. Samotná afekce pacientovi většinou žádným způsobem nevadí, nicméně lékař by ji rozhodně neměl podceňovat, neboť kromě cukrovky se pojí i s některými zhoubnými nádory.

Pocení

Mezi choroby, které se mohou projevit změnou potivosti, patří choroby štítné žlázy (zvýšená funkce – vysoká potivost, snížená funkce – malá potivost) a cukrovka, např. výrazné pocení je typické pro hypoglykemii (snížená hladina krevního cukru). U dlouholetých diabetiků může nastat situace, kdy se horní polovina těla potí výrazně a dolní jen minimálně. Snížená potivost nohou může vést k rozvoji prasklin na nohách a tím k rozvoji tzv. syndromu diabetické nohy. Tyto změny jsou dány poruchou inervace potních žláz a vyskytují se po dlouholetém průběhu cukrovky. Účinná léčba zatím v tomto případě nebyla nalezena.

Pokožka o nás vypovídá poměrně hodně, proto bychom si ji měli hýčkat a předcházet jejímu poranění, zejména v případě diabetiků.

Přečteno:  12672×

Vyšlo:  20. 10. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020