Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

MUDr. Jitka Housová, Ph.D., PhDr. Karolína Hlavatá

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

O životosprávě odpovídá PhDr. Karolína Hlavatá

Trápí mě otoky. Byla jsem i na vyšetření, ale vše je v pořádku. Může být chyba někde v jídelníčku?

Určitě ano. Především ve svém jídelníčku omezte potraviny s vysokým obsahem soli – uzeniny, instantní výrobky, sýry, solené arašídy, chipsy. Oproti tomu můžete bez obav jíst zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, nízký obsah soli má také maso. Příčinou vyššího zadržování tekutin může být i nevhodný výběr tekutin. Jako základ pitného režimu jsou nevhodné např. minerální vody typu Hanácká kyselka nebo Poděbradka, protože mají vyšší podíl sodíku. Minerální vody obecně jsou specifi cké svým iontovým složením a měly by být užívány jako lék, nanejvýš do 500 ml denně. Pokud tedy pijete minerální vody, pravidelně je střídejte. Vhodnými nápoji jsou obyčejná nebo stolní voda, ovocné čaje, voda ředěná s džusem minimálně v poměru 1:2 ve prospěch vody. Svůj příjem tekutin si rovnoměrně rozložte do celého dne. Večer odpočívejte s nohama nahoře, pomáhá i sprcha se střídáním teplé a studené vody.

Prodělala jsem hlubokou žilní trombózu a musím užívat Warfarin. Vzhledem k mé obezitě mi lékař doporučil zhubnout, ale dočetla jsem se, že při užívání Warfarinu nesmím jíst zeleninu. Nedovedu si představit, jak by měl bez zeleniny vypadat můj jídelníček.

Hubnutí ve vašem případě jistě nebude problém. Je ale nutné ujasnit si několik věcí, které vám hubnutí usnadní. Léčba Warfarinem nevylučuje konzumaci zeleniny jako celku, nýbrž je doporučováno nejíst pouze zeleninu listovou, která má vyšší obsah vitaminu K, jenž snižuje efekt léku. Nepřehánějte to pouze s konzumací kapusty, hlávkového salátu, pekinského zelí a klasického zelí. Vyšší obsah vitaminu K mají i některé oříšky (kešu, pistácie) a luštěniny. Zcela bez obav můžete jíst rajčata, okurky, papriku, mrkev a brokolici. Důležitější než výběr jednotlivých druhů zeleniny je pravidelnost – snažte se denně jíst přibližně stejné množství zeleniny (např. 400 g), nebude tak docházet ke změnám srážlivosti krve.

O pohybu odpovídá MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Léčím se na vysoký krevní tlak, cukrovku a cholesterol. Jsem 16 let po infarktu (lehký přední) a mám velké problémy s páteří. Sama zhubnout neumím. Když jsem byla mezi lidmi, tak se mi podařilo shodit i 16 kilo. Ty už jsou ale dávno zpátky. Pak jsem začala hubnout díky zhruba ročnímu braní Lindaxy, kterou ovšem před časem zakázala Unie. A já se opět kulatím.

Na vašem místě by určitě bylo na místě zvážit bariatrickou operaci. Rozhodně toto rozhodnutí neoddalujte, neboť pojišťovnou je dán věkový limit, který pokud pacient překročí, musí si bariatrickou operaci hradit sám. V Praze můžete kontaktovat buď přímo chirurgy z Všeobecné fakultní nemocnice – MUDr. Hvižď a Michalský, z Ústřední vojenské nemocnice – prof. Kasalický, nebo také obezitology z Fakultní polikliniky na Karlově nám. 32, tel.: 224 966 455.

Mám podezření, že jsem závislá na jídle. Nedokážu se totiž ovládat. Stává se mi například běžně, že ze špatného pocitu, že jsem tlustá, se přejím – většinou začnu čokoládovými sušenkami, pak se mi změní chuť na slané, tak si dám třeba poličan (i když vím, že to je to nejtučnější), poté se znovu dostaví chuť na sladké a tak je to pořád dokola. Jde to ještě vůbec vyléčit? Jinak vůli už nemám žádnou… za 5 let jsem nabrala 30 kg.

Závislost na jídle – ad absurdum – máme všichni, neboť kdybychom nejedli, tak bychom umřeli. Pravdou ale je, že člověk jídlem řeší spoustu problémů. Ve vašem případě je zcela jistě na místě konzultace s klinickým psychologem, který se zabývá obezitou. Takovým odborníkem je např. paní doktorka Slabá, kterou můžete navštívit ve Fakultní poliklinice na Karlově nám. 32. Váš stav se zcela jistě léčit dá, musíte si jen uvědomit, co vás do přejídání nutí. Hodně štěstí.

Přečteno:  9067×

Vyšlo:  20. 10. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020