Obesity News
Liposukce není metoda hubnutí

Liposukce není metoda hubnutí

Snad každý by chtěl alespoň jednou v životě shodit přebytečná kila, aniž by musel dodržovat dietu nebo vykonával pravidelnou pohybovou aktivitu. Z tohoto pohledu by se jako ideální řešení mohla jevit liposukce. Ve skutečnosti vám ale zhubnout nepomůže ani se jejím prostřednictvím nezbavíte zdravotních problémů souvisejících s nadváhou. Jen zbytečně vyhodíte několik desítek tisíc korun.

Principem liposukce je odsátí nežádoucí tukové tkáně z různých tělesných partií, jako např. z břicha, stehen či hýždí. Možná si myslíte, že když „přežijete“ pár nepříjemných okamžiků, získáte nové dokonalé tělo. Jste ale na omylu. „Liposukcí je možné dotvarovat postavu a zbavit ji nedokonalostí, ale v žádném případě nejde o metodu hubnutí. Všechen tuk odsát nelze, i když by si to mnoho lidí přálo,“ vysvětluje Karel Urban, primář Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Na Bulovce. Liposukcí je možné odstranit tukové polštářky například na břiše nebo vnitřní straně stehen, nelze se jí ale zbavit všech nadbytečných kilogramů. Navíc při odsátí velkého množství tuku je nutné odstranit i nadbytečnou kůži, jinak hrozí její nehezký převis. Současně je liposukce spojena se stejnými riziky jako každá jiná operace. Mezi nejčastější komplikace patří špatné hojení rány, infekce, vznik nehezkých kožních nepravidelností. Hrozí ale také vznik krevních sraženin, které mohou způsobit embolii.

Liposukce je pouze kosmetický výkon

Pro pacienty s nadváhou nebo dokonce obézní je tento druh operace vyloženě nevhodný a seriózní pracoviště je odmítají. „Liposukce rozhodně není řešením pro lidi, kteří mají zdravotní problémy související s nadváhou a obezitou, jako je např. vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a cév a cukrovka,“ upozorňuje prof. Martin Haluzík ze 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Efekt liposukce je navíc u lidí s nadváhou pouze krátkodobý. Pokud nezměníte svůj životní styl, tedy neupravíte svůj jídelníček a nezačnete se více pohybovat, považujte peníze za liposukci za vyhozené z okna. Tuk se totiž znovu nahromadí a vy budete vypadat stejně, nebo dokonce hůře než před operací. Při liposukci se totiž odstraňuje pouze podkožní tuk, ale nikoliv tuk uložený v oblasti břišních orgánů, se kterým jsou spojena zdravotní rizika. Liposukce je tak pouze kosmetickým výkonem, který nemá žádný pozitivní zdravotní efekt.

Přirozené hubnutí je stále nejlepší

Lékaři z Washington University School of Medicine zkoumali obézní ženy, kterým byla provedena liposukce břicha. Když srovnávali jejich zdravotní výsledky před operací a po ní, zjistili, že liposukce na ně neměla žádný významný vliv. Ačkoliv ženám bylo odsáto několik kilogramů tuku, jejich zdravotní stav se nezměnil. Jednoznačně se tak prokázalo, že přirozené hubnutí pomocí správně složené stravy a dostatečného pohybu je pro zdraví mnohem prospěšnější. Jen tak lze doopravdy snížit zdravotní rizika související s nadváhou či obezitou. Liposukce vás zdravotních problémů souvisejících s nadváhou nezbaví. I když ji podstoupíte, riziko diabetu 2. typu, aterosklerózy neboli kornatění tepen a dalších onemocnění zůstává stejné.

Přečteno:  11636×

Vyšlo:  20. 10. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020