Chůze byla pro člověka po většinu historie světa hlavním prostředkem veškerého pohybu. Člověk chodil po Zemi z nejrůznějších důvodů, ať už lovit, dobývat či objevovat nová území, nebo za prací, vzděláním či pobavením.
Postupem času však začaly do praxe přecházet nejrůznější technické vynálezy, které vytlačovaly chůzi z každodenního režimu, jako např. povoz, kolo, loď, motorka, tramvaj, vlak, vzducholoď, letadlo a nejvíce pak osobní automobil. Chůzi přitom doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO) jako nejlepší prostředek k redukci tělesné hmotnosti. V této situaci je jednou z užitečných možností jak se k chůzi vrátit právě pohybová aktivita zvaná nordic walking.
Nordic walking je chůze se speciálními holemi. Jedná se o kondiční pohybovou aktivitu, která je stále více doporučována lékaři a fyzioterapeuty zdravotně oslabeným jedincům, osobám v rekonvalescenci, bojovníkům s nadváhou či sportovním začátečníkům, kteří hledají způsob jak efektivně udělat něco zdravého pro své tělo, především pak snížit váhu, zlepšit kondici či držení těla a tím pádem ulevit i bolestem zad.
Ve srovnání s normální chůzí (bez holí) dochází při nordic walkingu k zapojení svalových skupin horních končetin a trupu, čímž je do pohybu zapojeno až 90 % svalů celého těla. Tím, že je svalová práce rozložena do většího množství svalů, se sníží subjektivní pocti námahy i následné únavy. Při opoře o hole se současně mění nastavení paží a hrudníku, čímž se mnohem snadněji aktivuje bránice (náš hlavní vdechový sval). Dochází tak k výraznému zlepšení stereotypu dýchání během pohybu – máme tak zajištěn dostatečný přísun kyslíku a tím živin do organismu i svalů. Za zmínku určitě také stojí skutečnost, že energetický výdej při severské chůzi je cca o 22 vyšší než u běžné chůze.
Mezi základní vybavení pro severskou chůzi patří kvalitní obuv, tj. nejlépe klasická sportovní obuv s pružnou podrážkou, která tlumí náraz a je prodyšná, např. běžecké boty tyto parametry dokonale splňují. Dále sem patří venkovní sportovní oblečení, ideálně prodyšné a funkční, jež nám zajistí tepelný komfort. Užitečné je obléknout si více vrstev, které lze podle potřeby postupně odkládat a zase nandavat. A samozřejmě nemohou chybět hole. Na našem trhu jsou v nabídce dva základní typy – teleskopické a neteleskopické, které se od sebe kvalitativně téměř neliší. Důležitá je jejich správná délka. Ta je, když hole držíme a předloktí s pažemi svírají úhel o něco větší než 90 stupňů. V každém případě je potřeba odlišit speciální hole pro nordic walking od holí trekových, které jsou určeny zejména pro vysokohorskou turistiku.
A užitečná rada na závěr: Než se do severské chůze pustíte, rozhodně si nechte pořádně vysvětlit a ukázat techniku instruktorem, tato chůze se od běžné přece jenom liší a je potřeba si zažít její specifika.