Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Aktivně cvičím fitbox a taebo. Mohu při těchto aktivitách užívat sibutramin (od výrobce Sandoz) a jaké má vedlejší účinky?

Musím vás zklamat, sibutramin, meridie a lindaxa byly staženy z trhů celé EU, a to na základě výsledků studie SCOUT, která ukázala, že lidé, kteří užívali sibutramin, vykazovali vyšší výskyt kardiovaskulárních a cévně-mozkových příhod v porovnání s těmi, kteří užívali placebo. Antiobezitika, která lze na našem trhu dostat, jsou alli a xenical.

Stále jsem si držela váhu 95 kg, v posledním roce jsem se ale neudržela a začala jsem se dost přejídat. Nevím, proč je to tak. Zatímco dříve jsem byla sytá po 3 rohlících, teď jich sním 6 a stále mám hlad Během nějakých sedmi hodin dokážu sníst celý bochník chleba a hrnec guláše a stále mám hlad. Zřejmě trpím obžerstvím, ale nemohu přestat a moje váha stále stoupá. Žádné starosti či deprese nemám. S manželem žijeme docela poklidně, o ztrátu zaměstnání se nebojím. Nicméně vím, že to takhle nejde dál. Už se za sebe stydím a okolí se mi směje. Pomohla by mi třeba bandáž? Lze mi nějak poradit takhle na dálku?

Bandáž vám zcela jistě nepomůže, po tomto zákroku musí pacient dodržovat velmi přísný režim, např. se nesmí ani jednou přejíst. Pomoci by mohly jiné bariatrické výkony, jako např. žaludeční bypass či diverze. Domnívám se však, že ve vašem případě je na místě vyšetření psychologem (i když sama se cítíte v pohodě). Pokud byste chtěla, můžete se objednat ke klinické psycholožce PhDr. Šárce Slabé do Fakultní polikliniky, Karlovo nám. 32, která se specializuje právě na obezitu a přejídání, tel.: 224 961 111 a přes ústřednu se nechte přepojit.

Jak lze rychle zhubnout 10 kg?

Ideální váhový úbytek se pohybuje mezi 0,5–1 kg za týden, což pro 10kg úbytek znamená 3 a více měsíců. Každý hubne jinak rychle, závisí to na více faktorech, např. zda jste již v minulosti hubla a s jakým výsledkem, jaký je váš denní energetický příjem, zda máte nějakou pohybovou aktivitu apod.

Lze někde, nejlépe na internetu, najít jmenný rejstřík se všemi obezitology v ČR? Hledám odborného lékaře v okolí.

Takový seznam je k dispozici na www.obesitas.cz.

Jaké potraviny mám jíst, když chci zhubnout? Jaké pečivo, šunku, mléčné výrobky, zeleninu a ovoce? Můžu se i nadále stravovat v naší závodní jídelně?

Podívejte se na www.zijzdrave.cz nebo www.obezita.cz, kde jsou ukázkové jídelníčky. Co se týká pečiva, tak z hlediska energetického příjmu je jedno, zda jíte bílé či tmavé. Tmavé je výhodnější v tom, že obsahuje vlákninu a tedy více nasytí. Volte šunku s vysokým podílem masa, tzn. aby měla cca 20 g bílkovin na 100 g šunky nebo 80 a více % masa. Zeleninu si dopřávejte dle libosti a ovoce podle obsahu cukru. Všechny tyto údaje naleznete v energetických tabulkách, např. na výše uvedených webových stránkách. Klasické obědy v závodní jídelně můžete zatím ponechat. Jogurty jezte polotučné do 3 % tuku, mléko 1,5%, tedy ne nízkotučně a tučné. Nejlepší je zlatá střední cesta.

Jaký je váš názor na produkty regulace váhy od Herbalife?

Pokud jíte či pijete jedno jídlo z tohoto programu, je to OK. Dodržovat celý program, i když po něm zhubnete, moc šťastné není, neboť po jeho ukončení se zcela jistě dostaví jo-jo efekt. Více na www.obesity-news.cz (hledejte koktejlové diety).

Přečteno:  7815×

Vyšlo:  17. 2. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020