Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Který z přípravků je účinnější pro redukci hmotnosti: Meridia, Sibutramin Sandoz nebo Lindaxa? A v čem se liší?

Všechny léky, které uvádíte, mají stejnou účinnou látku, tudíž by měly být všechny stejně účinné. Meridia je originální preparát, Lindaxa a Sibutramin Sandoz jsou generika.

V prosinci 2008 mi doktorka zjistila velmi vysokou hodnotu triglyceridů v krvi (11× vyšší než je horní hranice normy). Začala jsem užívat fenofibráty, pak přestala a v červnu mi v lipidové poradně předepsali Lipanthyl 267M. Do poloviny roku 2009 jsem zhubla z 98 na 89 kg. Pak jsem začala sportovat (3× týdně běh cca 30–60 min.) a váha stála. Přestala jsem a váha se o kousek posunula. Vše, jsem dokázala, léky, ale i kompletní stravy. Chtěla bych ale ještě zhubnout. Má ideální představa je 75 kg. Nevím, zda mám doktorku požádat o nějaký přípravek (např. o Meridii) nebo se raději pomalu, ale jistě  sunout  k cíli.

K triglyceridům: obezita většinou 11× vyšší hladinu triglyceridů v krvi nevyvolá! Takto vysoká hladina může být způsobena geneticky, nepoznanou cukrovkou, alkoholem nebo kombinací prvních třech možností. Pokud budete mít stále vyšší hladinu, doporučuji vám objednat se např. do Centra preventivní kardiologie ve Fakultní poliklinice na Karlově nám. 32, kde se na léčbu poruch metabolismu lipidů specializují.

K hubnutí: hubnutí se vždy po určité době zastaví, ať se člověk snaží, jak chce. Proto bych s předepsáním Meridie vyčkala až do zastavení hubnutí, pak by vám mohla daleko více pomoci, než když ještě hubnete režimovými opatřeními.

Již tři týdny chodím 2× týdně do posilovny a 1× na břišní tanec a místo toho, abych hubla, tak jsem kilo a půl přibrala. Jak je to možné?

Možné to je, protože tuková tkáň se vám mění na svalovou. Váhově byste na tom tedy měla být stejně či o něco více, ale určitě musíte hubnout na objem. Ve vašem případě bych se tedy nevážila, ale měřila bych si objemy.

Mám dvouleté dítě, které stále 2–3× denně kojím. Jelikož jsem po dětech ztloustla z 65 na 95 kg a nedaří se mi to shodit, začala jsem na radu kamarádky užívat Lindaxu. Nevadí to při kojení?

Sibutramin (Lindaxa) se v těhotenství a při kojení moc nedoporučuje. Zkuste spíše Alli nebo Xenical, které působí pouze ve střevech a kojení by vadit neměly. A pokud je budete užívat, tak vám k nim doporučuji užívat multivitaminové tablety. A co se týká vhodného postupu hubnutí (jelikož píšete, že se vám nedaří nabraná kila shodit), je určitě nejlepší poradit se přímo s obezitologem. Po dobu 14 dnů si zaznamenávejte vše, co sníte a vypijete, včetně vaší pohybové aktivity, a objednejte se na obezitologii. Obezitologa, který je nejblíže vašemu bydlišti, naleznete na: www.obesitas.cz. Hodně štěstí.

Jakým stravovacím způsobem docílit obnovení normálního režimu těla, když je po letech vystresované různými dietami a hladovkami a funguje jen z velmi, velmi mála jídla? A jakmile dávku jídla zvýším, okamžitě jde váha nahoru. Je vůbec možné díky nějakým stravovacím návykům docílit  vypnutí  tohoto úsporného režimu?

Zkuste následující postup: 1. Přestaňte držet dietu a začněte se pravidelně stravovat (3–5× denně). Vzorové jídelníčky, které jsou celkem přísné – denní příjem 4500 kJ, naleznete na www.obesita.cz nebo www.zijzdrave.cz. Energetický příjem můžete postupně – cca po 3 týdnech – zvýšit o 200– 500 kJ na cílovou hodnotu 6–7000 kJ. 2. Nutné je zapojit pravidelný pohyb – 2–3× týdně 45–60 minut. Zkuste aqua aerobik či cvičení na fitballech. Tato opatření by měla vést k tomu, že váš organismus přestane přehnaně šetřit energií a vrátí se do normálu.

V poslední době moje váha vzrostla, a to přesto, že pravidelně cvičím a snažím se zdravě stravovat. Váha ne a ne jít dolů! Nevím, jestli to může mít např. nějakou souvislost s menstruací, která mi teď zhruba čtyři měsíce vynechala. Těhotná ale nejsem.

Jestliže jste nezměnila jídelní zvyklosti, pravidelně se stravujete a cvičíte, tak by stálo určitě za to nechat si udělat hormonální vyšetření štítné žlázy, popř. hormony nadledvin, a dále v souvislosti s vynecháním menstruace i podrobné gynekologické vyšetření k vyloučení syndromu polycystických ovárií, která se s nadváhou nebo obezitou velmi často pojí. Doporučení na tato vyšetření by vám měl předepsat praktický lékař.

Přečteno:  9943×

Vyšlo:  25. 11. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020