Obesity News
Jak se bránit cukrovce

Jak se bránit cukrovce

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Několik čísel na úvod. V České republice je nyní cca 750–850 tisíc diabetiků 2. typu. Podle výzkumu Všeobecné zdravotní pojištovny v rámci projektu Žij zdravě u nás žije 56 % dospělých s nadváhou a obezitou. Obézních je pak 21 %, častěji muži než ženy. Výskyt cukrovky 2. typu je 7× častější u obézních než u osob s normální hmotností a výskyt vysokého krevního tlaku je 6× častější.

V každém případě platí, že snížení hmotnosti má pozitivní vliv na vývoj cukrovky 2. typu. A tak je důležité zbavit se silné představy, se kterou mnoho lidí s nadváhou či obézních bojuje, a sice že snížení hmotnosti je téměř nadlidský úkol. Je totiž potřeba začít pracovat na změně životního stylu jak po stránce jídelníčku, tak v oblasti pohybu. Pozitivní efekty na cukrovku se tak dostaví dříve.

Základy léčby cukrovky

Tuky vs. cukry – v povědomí o dietách i v jejich praktikování máme ještě velké rezervy. Mnoho lidí včetně diabetiků se např. domnívá, že pro cukrovku jsou horší cukry než tuky. Diabetici tak velmi přesně sledují, kolik cukrů, resp. sacharidů jejich strava obsahuje, ale zapomínají na tuky, jejichž obsah v potravinách je pro vývoj cukrovky daleko důležitější. Dokonce se setkáváme s diapotravinami, které mají vysoký obsah tuků a tedy i energetickou hodnotu, což rozhodně není vhodné pro žádného diabetika. Správná dieta pro diabetiky 2. typu je mírně redukční. A není bez zajímavosti, že naprostá většina redukčních diet, které jsou založeny na vhodném poměru sacharidů, bílkovin a tuků, je vhodná i pro diabetiky 2. typu. Více se o redukční dietě dočtete zde.

Vedle diety je stejně důležitá pravidelná pohybová aktivita – raději jedno hodinové cvičení rozložit do více aktivit během dne. Pohybová aktivita má, a to nejen u diabetiků, velký význam v tom, že snižuje krevní tlak, hladinu tuků, má antidepresivní účinek a spoustu dalších efektů. O plánování a výběru konkrétních aktivit čtěte více zde.

O medikamentózní léčbě rozhoduje lékař – rozlišujeme léky, které zlepšují citlivost tkání k vlastnímu inzulinu, čímž usnadňují odsun glukózy z krve např. do svalů, dále léky, které podporují vlastní tvorbu a sekreci inzulinu, čímž zvyšují jeho hladinu, a samozřejmě nemůžeme zapomenout na inzulin samotný, jehož objev vedl k tomu, že s cukovkou lze přežívat i desítky let. Nové léky, jako např. antiobezitika, také zlepšují cukrovku. A mějte na paměti, že žádné volně prodejné doplňky stravy nejsou primárně určeny k léčbě cukrovky.

Prevence je na prvním místě

Kdo by si v minulém století pomyslel, že nejúspěšnější ze všech v léčbě cukrovky budou právě chirurgové. Zvláště u pacientů s obezitou vyššího stupně se ukazuje, že bariatrické operace (např. adjustabilní bandáž žaludku, sleeve gastrektomie, gastroduodenální bypass, biliopankreativní diverze) dokážou "vyléčit" 70–90 % diabetiků. Není to pravděpodobně dáno jen poklesem hmotnosti, ale i některými změnami na úrovní gastrointestinálních hormonů.

Samozřejmě je ale vždy lepší cukrovce předcházet. Zda jste rizikoví, lze dobře odhadnout například podle rodinné anamnézy, tedy zjistit, zda měl či má někdo z vašich rodinných příbuzných cukrovku 2. typu. V případě, že oba rodiče ve věku do 65 let jsou diabetici, máte skoro 90% pravděpodobnost, že cukrovku budete mít rovněž. Otázkou je v kolika letech. Komplikace nastávají často až po desítkách let přítomnosti diabetu, proto bychom se měli snažit jeho výskyt odsunout co nejdále. Stejně tak je velmi rizikový vzestup hmotnosti v prvních letech dospělosti, který se typicky vyskytuje např. po ukončení studií, svatbě, nástupu do zaměstnání apod. Pohybová aktivita a rozumný stravovací režim jsou pak základem k prevenci, ale to už jsme zase na začátku…

Přeji mnoho redukčních úspěchů

Přečteno:  11328×

Vyšlo:  22. 10. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2019