Obesity News
Pravidla výběru vhodné obuvi pro cukrovkáře

Pravidla výběru vhodné obuvi pro cukrovkáře

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

O tom, jakou sportovní obuv zvolit pro jakou konkrétní pohybovou aktivitu, má jistě každý svou představu. Většinou se rozhodujeme podle ceny, na radu přítele, podle preferované obchodní značky, podle celkového vzhledu obuvi či použité barevné kombinace a tak dále. Pokud jsme zdraví, z medicínského hlediska nerizikoví jedinci, s výběrem obuvi se nemusíme nijak zvlášť zatěžovat. Jiná situace je ovšem u lidí z rizikových skupin, jakou jsou např. pacienti s cukrovkou. Jak mají postupovat a na co si dát při výběru obuvi pozor?

Obuv bychom měli volit především podle vhodnosti typu pro konkrétní pohybovou aktivitu, tzn. obuv běžeckou, tenisovou, cyklistickou, na pěší tůry apod. Ve sportovních prodejnách se většinou můžete o správné volbě sportovních bot vám na míru poradit s odborným personálem.

Na obuvi nikdy nešetřete

V každém případě musí obuv na nohu „padnout jako ulitá“, tzn. že nesmí nikde tlačit, nesmí způsobovat otlaky či puchýře. Tento aspekt je velice důležitý zejména pro rizikové pacienty, kteří by měli být obzvlášť obezřetní. Špatně zvolená obuv totiž může vést až k amputaci končetiny. Určitě je lepší zajít do nějaké specializované prodejny se zdravotní obuví a poradit se s odborníkem. V žádném případě nekupujte obuv na tržnicích. Pokud je pro vás finanční hledisko na prvním místě, raději šetřete na tričkách, šortkách či legínách, ale ne na obuvi. Vím, je lákavé pořídit boty až o 300 % levněji, nicméně zhruba úměrně platí, že i kvalita je o 300 % horší. A o tu nám jde především. Při výběru rozhodně nespěchejte, v klidu si vyzkoušejte obě boty, a to v pohybu, abyste mohli zjistit, zda vám padne, či ne.

Zásady při výběru bot (nejen sportovních):

  • Boty nesmí tlačit – kupujte vždy boty, které vám padnou, a to nejen co do délky nohy, ale také šířky - úzké boty způsobí otlaky po obou stranách nohy, jež mohou vést ke vzniku vředu (syndrom diabetické nohy), který se následně hojí měsíce.
  • Boty musí mít vždy uzavřenou špičku - diabetik se tak zbytečně vystavuje riziku poranění prstů, což opět vede k syndromu diabetické nohy a jeho několikaměsíčnímu hojení.
  • Boty by měly mít minimální podpatek - užívání vysokých podpatků může vést k problémům s klenbou nohy, tedy boty a la Victoria Beckham nejsou rozhodně tou pravou volbou.
  • Boty by měly mít zavazování pomocí tkaniček či suchého zipu - obuv, která se pouze nazouvá, může vést k nedostatečné fi xaci nohy během pohybové aktivity.
  • Boty by měly být dostatečně hluboké, aby bylo možné do boty event. zasunout vložky - ty by měly být diabetikovi vyrobeny na míru, jelikož nevhodně zvolené vložky do bot mohou být opět příčinou vzniku otlaků a vředů na noze.
  • Boty by neměly mít v celém svém průběhu žádné všivky a textilní pásky - každý zbytečný šev navíc může být opět příčinou vzniku otlaku.
  • Do bot vždy noste diabetické ponožky - diabetik by nikdy neměl chodit naboso.
  • Horní okraj boty nesmí tlačit do kotníku - horní okraje bot musí být dostatečně vypolstrovány, aby nemohly způsobit otlaky.
  • Před obutím boty vždy vyklepejte, abyste odstranili všechny kamínky a jiné nečistoty.

Doufám, že jste po přečtení těchto řádků dospěli k přesvědčení, že na botách by diabetik rozhodně neměl šetřit a že o výběru bot je důležité se poradit ať už se svým diabetologem nebo odborným personálem ve specializované prodejně se zdravotní obuví, a konečně že koupě bot na tržnicích je jednou pro vždy minulostí.

Přečteno:  10819×

Vyšlo:  24. 6. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2019