Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Zajímalo by mě, zda se správně stravuji. 1. září 2008 jsem se rozhodla skoncovat s - ve třech těhotenstvích - nabitými kily, znásobenými ještě jo-jo efektem z bezpočtu diet, které jsem celá léta držela. Začala jsem se 108 kg při výšce 170 cm. Našla jsem si na internetu e-kalkulačku, na které jsem si vypočítala režim na 6500 kJ s obsahem 77 g bílkovin, 191 g sacharidů a 51 g tuků. Vše, co sním, si celou dobu zapisuji. Dnes jsem na váze 93 kg, BMI 32. Jsem moc ráda, ale stále pochybuji, zda je vše v pořádku. Ráda bych to zkonzultovala s lékařem-obezitologem (u nás žádný není), abych si nějak neškodila. Mohla bych se objednat k vám, abyste mě vyšetřili a poradili mi, co dělám případně špatně?

Z vašeho popisu si myslím, že postupujete správně. Samozřejmě se můžete objednat i k nám do Prahy: FP Karlovo nám. 32, Praha 2, tel. 224 966 455. Máme zde obezitology i skvělou dietní sestru. Za 1-2 návštěvy váš klid určitě stojí. Pokud se budete objednávat, tak vězte, že u dietní sestry není čekací doba tak dlouhá, jako u obezitologa, kde můžete počítat až s dvěma měsíci čekání. Bohužel, obézních je moc a obezitologů málo.

Nácvikem správného stravování (spotřeba cca 5300 kJ/den) a cvičením se mi podařilo za tři měsíce zhubnout z původních 103 kg na 90 kg. Vím, že úbytek je dost rychlý, ale připisuji to míře nadváhy. Ráda bych v hubnutí pokračovala, ale bylo mi doporučeno zvýšit denní příjem a setrvat na této hmotnosti půl roku, aby si tělo zvyklo, a pak teprve pokračovat. Je to skutečně nutné?

To je věc názoru. 5300 kJ není až tak přísná dieta, i když patří mezi ty přísnější (minimální kalorický příjem je cca 4500 kJ/den). Já u obézních většinou postupuji tak, že je nechávám na energetickém příjmu, na kterém hubnou. Váha se vám po určité době na 100 % zastaví. Pak máte dvě možnosti: zvýšit energetický výdej, tedy cvičení, nebo snížit energetický příjem. Tím byste se dostala na tu opravdu velmi přísnou dietu o příjmu 4500 kJ/den s tím, že váha by po určité době stejně přestala klesat. To bude zřejmě ten důvod, proč vám někdo radí zvýšit energetický příjem, abyste se tohoto vyvarovala. Ale pozor: abyste nezačala přibírat, musíte energetický příjem zvyšovat velmi pozvolně, cca o 400 kJ/14 dní. Další možností je zvýšit energetický příjem o něco více ihned, ale cvičit a cvičit. Co je pro vás přijatelnější, nechám na vás. Obecně by ale sport měl být součástí hubnoucího úsilí. Chápu však, že ne vždy to jde.

Potřebuji nějaký kontakt na lékaře- odborníka, který by mi poradil, jak zhubnout. Mám 1. stupeň obezity, i když cvičím, nedaří se mi zhubnout. Nejlépe z Opavy nebo Ostravy.

Podívejte se na stránky České obezitologické společnosti (www.obesitas.cz a na nich si vyhledejte obezitologa v blízkosti vašeho bydliště, kontakty jsou tam také.

Asi 2 měsíce jsem užívala sibutramin, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Sibutramin jsem tedy ihned vysadila. Může mít v mém případě sibutramin nějaký negativní vliv na plod?

Sibutramin se v těhotenství užívat nesmí. Nicméně těhotenství se v počátečních stadiích chová systémem „vše, nebo nic“. Na vašem místě bych vyčkala výsledků genetických testů a genetického ultrazvuku a pak se uvidí. Nemuselo se stát totiž vůbec nic, ale také mohlo.

Stále soupeřím s obezitou. Jsem po bandáži, ale pořád nemůžu udržet váhu. Nemám moc pevnou vůli. Při hladovění mám i problémy zdravotního rázu. Potřebovala bych odbornou pomoc. Na koho se mám obrátit?

Předně by vám měli poradit tam, kde vám prováděli zmiňovanou bandáž žaludku - zda ji není např. potřeba adjustovat apod. Pak také musí být někdo, kdo vás na ten zákrok indikoval - obezitolog, chirurg, internista atd. U nich bych hledala další pomoc. Prostě nejlépe u lékařů, kteří vás znají. Takto na dálku je těžké radit, kde je problém, ale asi nejspíše v rozložení jídla anebo v tom, že na bandáž jste vůbec neměla jít a měl se volit jiný chirurgický výkon, např. sleeve gastrektomie či gastrický minibypass. V každém případě nezoufejte, bandáž lze vždy sundat a provést jiný výkon.

Zajímalo by mě, jak vlastně funguje sibutramin? Jaký je rozdíl mezi ním a hladovkou? Protože ztráta chuti k jídlu a pocitu hladu je tuším základem.

Sibutramin je lék, který zablokuje centrum hladu v mozku. Následkem toho pak pacienti nemají pocit hladu a zpočátku ani chuť na jídlo. Nicméně při užívání těchto antiobezitik je nutné dodržovat pravidelné stravování, aby se eliminoval vznik jo-jo efektu po přerušení terapie, k němuž velmi často po ukončení hladovky dochází. Hlavní rozdíl mezi tímto lékem a držením hladovky je v tom, že se sibutraminem musíte jíst, a navíc pokud vám ho indikoval obezitolog, tak určitě bude vyžadovat zapisování jídelníčku.

Přečteno:  9783×

Vyšlo:  22. 4. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020