Obesity News
Konference Čas pro zdraví
Češi tloustnou, ale nepřipouští si to

Češi tloustnou, ale nepřipouští si to

Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí nadváhou 1,6 miliardy lidí starších patnácti let, z toho 400 milionů lidí obezitou. Prognózy říkají, že v roce 2015 by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících obezitou! Situace začíná být vážná i u dětí – s nadváhou se potýká přinejmenším 20 milionů dětí starších pěti let.

V rámci celostátního projektu Žij zdravě připravovaného ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR proběhl v závěru roku 2008 rozsáhlý průzkum věnovaný obezitě. Právě obezita, nadváha a problémy s nimi spojené jsou témata, která slýcháme čím dál častěji. Jak moc si ale bereme rady a doporučení k zdravému životnímu stylu k srdci? Uvědomujeme si, kolik z nás se potýká s nadváhou nebo obezitou? Připouštíme si tyto problémy?

Většina Čechů nadváhu a dokonce i obezitu podceňuje

Průzkumu, na kterém se podíleli i odborníci z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha, se zúčastnilo více než dva tisíce respondentů. A víte, jak podle výsledků, tedy čistě statisticky, vypadá podle BMI průměrný Čech a Češka? Nijak lichotivě, průměrný Čech již trpí nadváhou a Češka se pohybuje na hranici nadváhy a normální váhy. Pouze 42 % z nás si udržuje normální váhu, ostatní se pohybují v hodnotách nadváhy. Alarmující ovšem je, že od posledního porovnatelného průzkumu z roku 2004 se počet lidí s nadváhou zvýšil o 5 %. To znamená, že za necelých pět let se z normální váhy do kategorie nadváhy přesunulo kolem půl milionu Čechů. Lidé s nadváhou mají ve většině případů tendenci tuto skutečnost podceňovat, a to opět více muži než ženy (78 % mužů a 51 % žen nadváhu podceňuje). Dokonce i část obézních se domnívá, že s nadváhou nemá problémy (19 % mužů a 9 % žen).

Rovnice zdravého života říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Výzkum potvrdil, že lidé s ideální váhou do svého jídelníčku zařazují mnohem více ovoce, zeleniny i mléčných výrobků a stravují se pravidelně včetně snídaně a svačiny. Spotřeba „nezdravých“ potravin je vyšší u těch, kteří mají s váhou problémy. Druhá část rovnice ukazuje, že ke zdravému životnímu stylu, se kterým je spojeno i udržení správné váhy, patří neodmyslitelně pohyb. Muži, kteří se sportu věnují pravidelně, mají v průměru o 2,5 bodu menší BMI než muži nesportující. U žen je to dokonce rozdíl 5 bodů. Začít sportovat je nejvhodnější v mládí. Vztah ke sportu si udržely téměř 2/3 těch, kteří v mládí pravidelně sportovali. Oproti tomu v současnosti sportují jen 2 % těch, kteří v mládí nesportovali vůbec. Výsledky BMI jsou podobné u lidí, kteří kdysi sportovali, ale dnes již nesportují s těmi, kteří nesportovali nikdy.

Naši váhu ovlivňuje i věk

S přibývajícím věkem přibývá počet lidí, kteří trpí nadváhou nebo obezitou. Jen 8 % respondentů do 30 let je obézních, ale u osob starších 60 let je to už 36 %. V průměru přibere člověk v každém roce života kolem ¼ kilogramu.

Obezita spolu s cukrovkou 2. typu se stává civilizační nemocí vyspělého světa

Nadváha a obezita se stávají na celém světě jedním z největších socioekonomických problémů a náklady jednotlivých zemí spojené s jejich léčbou stále narůstají.

Zvláště v západní Evropě a Severní Americe se velmi rychle zvyšuje počet obézních dětí, a tak i onemocnění jako vysoký krevní tlak a cukrovka nejsou u adolescentů výjimkou.

Fakta o tloustnutí v ČR:

  • Za poslední 3 roky vzrostl počet obézních v ČR o 5 %, tj. téměř o 425 000 lidí.
  • Tempo tloustnutí se zvyšuje.
  • Muži tloustnou více než ženy.
  • Široký obvod pasu jako rizikový faktor ohrožuje více ženy než muže.
  • Do 30 let má nadváhu nebo obezitu jen 1/3 dospělé populace, nad 50 let to jsou již 3/4.
  • Za celý život ztloustneme průměrně každý rok o ¼ kila.
  • Sport v mládí chrání před obezitou v dospělosti.

Otázky spojené s nadváhou a obezitou rozhodně nepodceňujme

S nadváhou a obezitou úzce souvisí řada onemocnění jako cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a s ní spojený výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, artróza nosných kloubů a další.


Všeobecná zdravotní pojišťovnaŽij zdravě

Tým projektu Žij zdravě
Projekt Žij zdravě
je realizován za podpory
Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Přečteno:  12003×

Vyšlo:  19. 2. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2018