Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Mám na vás velkou prosbu. Přiznám se, nemám žádnou pevnou vůli, nedokážu se přinutit omezit jídlo, i kdybych snědla 2 kg zeleniny, stejně do hodiny budu hledat něco k jídlu. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné jít na operaci – bypass žaludku. Napište mi, prosím, kde se tato operace provádí a kolik stojí. Co je jejím principem.

Máte asi na mysli gastrický minibypass. Tato operace se provádí v Nemocnici Na Homolce. Výkon je plně hrazený pojišťovnou. Před výkonem je potřeba provést stejná vyšetření jako před jinými bariatrickými operacemi (gastroskopie, polykací akt, ultrasonografické vyšetření břicha a psychologické vyšetření). Principem této operace je zmenšení velikosti žaludku, dále se žaludek ve spodní části „zašije“, takže potrava nemůže žaludkem dále procházet. Na žaludek se našije „spojka“, která umožní to, že potrava ze žaludku jde přímo do tenkého střeva, a sice ne do dvanáctníku, ale o něco dále – do jejuna. To znamená, že touto operací se zkrátí vstřebávací plocha střeva.

Jsem žena, BMI 21,97, před dvěma lety jsem vážila 48 kg/166 cm a všichni mi říkali, že vypadám hrozně hubeně. Začala jsem tedy více jíst, avšak se zvýšeným přísunem jídla jsem začala i přibírat – a to na 62 kg. Necítím se moc dobře, protože jsem měla od malička hubenou postavu. Teď se můj život točí prakticky jenom kolem diet a redukce hmotnosti. Mám velké výkyvy váhy – za den třeba sním jen 2 jablka a přesto přiberu 2 kg. Čím by to mohlo být? Prakticky každý den chodím plavat. Před týdnem jsem ze zoufalství začala užívat adipex a zhubla jsem na 55 kg, nicméně váha jde opět nahoru.

Doporučuji vám ihned přestat užívat adipex, neboť je to v dnešní době již lék zastaralý s relativně velkými nežádoucími účinky. Dále vás chválím, že pravidelně cvičíte. To, že nehubnete, je výsledkem držení všemožných a hlavně nemožných diet. Chce to začít jíst pravidelně – snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Nic nevynechávat. Denní příjem bych držela kolem 6 000 kJ. Dále by bylo vhodné, aspoň na začátku, konzultovat váš jídelníček s dietní sestrou. Důležité je přestat „blbnout“ nebo naberete ještě víc. A hladovka k ničemu dobrému nevede!

Stačí, když cvičím každé ráno 15, dopoledne 25 a odpoledne 60 sklapovaček? Jím celkem normálně.

Záleží na tom, co chcete zhubnout. Pokud chcete zhubnout pouze břicho, tak by to stačit mělo, pokud chcete hubnout i na stehnech či zadečku, tak na to jenom sklapovačky nestačí.

Jak vypadá psychologické vyšetření před bandáží žaludku?

Jak přesně probíhá psychologické vyšetření, nevím, neboť je to tajemství mezi pacientem a psychologem. Pacienti mohou jednak vyplňovat dotazník o svých jídelních zvyklostech a pak ještě diskutují na téma stravovacích návyků. Principem tohoto vyšetření je odhalit, zda pacient bude schopen po operaci držet přísný dietní režim, který je s bandáží nezbytný. Pokud toho není pacient schopen, hledá se jiná bariatrická operace (sleeve gastrektomie či gastrický minibypass). Nicméně každý psycholog je jiný a tedy i vyšetření se mohou lišit.

Jsem žena 31/162/94, BMI 35,82. Před porodem jsem přibrala 17 kg. V těhotenství dalších 20 kg. Rodila jsem při váze 96 kg, potom jsem svou hmotnost zredukovala na 87 kg. Nyní po 4 letech od porodu vážím 94 kg. Nejsem schopná držet dietu. Dříve jsem to dělala, ale jo-jo efekty byly hrozné. Nejím po nocích, snažím se jíst pravidelně, ale nikdy nemám pocit sytosti. Minulý rok jsem měla těžkou autonehodu s polytraumatem. Kvůli těmto zraněním se nemůžu pořádně hýbat, a tak tloustnu dál. A díky tomu mě zase bolí klouby, takže je to začarovaný kruh. Mohla by u mě připadat do úvahy bandáž žaludku či jiná bariatrická operace?

Bariatrický výkon by vám určitě mohl pomoci. Je však nutné podrobnější vyšetření obezitologem a event. psychologem, protože, jak sama uvádíte, nikdy nemáte pocit sytosti. Co se týká bandáže žaludku, tak po jejím provedení musí pacient držet celoživotně velmi přísný dietní režim. Z tohoto důvodu je dobré uvažovat i o jiném bariatrickém výkonu – např. o sleeve gastrektomii či gastrickém minibypassu.

Přečteno:  9613×

Vyšlo:  20. 11. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020