Obesity News
Stacionární kolo je jedním z nejoblíbenějších aerobních sportů

Stacionární kolo je jedním z nejoblíbenějších aerobních sportů

Jízda na stacionárním kole, pokud se jí věnujete pravidelně, je skvělým způsobem, jak se zbavit nadbytečných tukových zásob a udržet se v dobré kondici. Stacionární kolo patří dnes, stejně jako např. běžící pás nebo stepper, k již běžnému vybavení každé posilovny či fi tness centra. Dost možná patříte k těm, kdo je mají přímo doma. A jak poznat to pravé? Důležité je zaměřit se na to, zda kolo má solidní konstrukci, možnost nastavení různých stupňů zátěže, zda umožňuje měřit si čas, ale také na to, aby neskřípalo či jinak nehvízdalo, prostě aby se na něm „jelo“ hladce a plynule.

Při jízdě na stacionárním kole nespálíte tolik kalorií jako na běžícím pásu nebo stepperu, ale i tak je intenzita odbourávání tuků poměrně vysoká (asi 500 kalorií za hodinu). Kromě toho jízda na kole zatěžuje váš regenerační systém méně než zmiňovaný běžící pás či stepper, jelikož na kole sedíte, a tak není využita vaše celková hmotnost.

Vaše cardio fitness – Kettler

Optimální doba jízdy

Minimální doba, kterou byste měli jízdou na stacionárním kole strávit, je 30 minut. Za optimální se považuje zhruba 45minutový trénink. Vhodné je čas od času zařadit i jednu delší cvičební jednotku. Efektivního spalování tuků nejlépe dosáhnete, když se této aerobní aktivitě budete věnovat ráno před jídlem nebo ihned po posilovacím tréninku. Naše tělo je v tuto dobu totiž nejvíce ochotno využít tuk jako zdroj energie. Snažte se každý týden zařadit několik tréninků na stacionárním kole. Dále je možné doporučit prostřídání této aktivity se svižnou chůzí, běžícím pásem či stepperem. Ti, kteří jezdí na kole často, zjistí, že je to právem jeden z nejoblíbenějších aerobních sportů, kterému se můžete dlouhodobě věnovat.

Jak připravit kolo ke cvičení

  • Správné seřízení – je důležité zejména pro vaši bezpečnost. Pevně ukotvená konstrukce kola pomáhá zdokonalovat záběr šlapání, dovoluje na kole stát a lépe tak simulovat venkovní terén.
  • Výška sedla – postavte se vedle kola a vysuňte sedlo přibližně do výšky kyčlí, nastavte pedály do vertikální pozice, posaďte se na kolo a položte patu na střed nižšího pedálu, noha by měla být natažená. Po vsunutí chodidla do klipsny má koleno být mírně pokrčené.
  • Horizontální nastavení sedla – nejprve umístěte ruce na řídítka, pak při horizontálním nastavování sedla, když jsou pedály ve vodorovné poloze, sledujte vaši nohu, která je vpředu. Po vsunutí chodidla do klipsny by čéška kolena měla být přesně nad nejširším místem nártu.
  • Výška řídítek – závisí na zvyku jezdce. Pro začátečníky je lepší nastavit řídítka výš než sedlo. Zkušenější jezdec je může mít níže, protože má silnější svaly potřebné k udržování rovnováhy. Ti, kdo mají problémy se zády, by měli mít řídítka nastavena o jednu až dvě pozice výš než sedlo, aby se tolik nenamáhaly svaly na dolní části zad.

Přečteno:  12493×

Vyšlo:  15. 10. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020